Flalingo
Online English with Flalingo

TOEFL Sınavına Yakın Takip: 4 Hamlede TOEFL Sınavında Nasıl Başarılı Olunur?

Flalingo 26.10.2023

TOEFL sınavına yakın takipte olduğumuz bu yazıda, sınav içeriğinden, hazırlanma önerilerine kadar pek çok konuya değineceğiz. Öncelikle TOEFL, anadili İngilizce olmayan kişilerin dil yeterliliklerinin sınanıp gerekli puanla değerlendirildiği bir sınavdır. Zaten bu sınav hakkında araştırmalara başladıysanız, bu konuya çoktan hakimsinizdir. Biz yine de bir özet geçelim.

TOEFL, sadece İngilizce konuşulan ülkelere göç için değil yurtiçinde de lazım oluyor. Bazı durumlarda bizden istenilen dil gerekliliğini kanıtlamamız için TOEFL, bize aracı olan bir sınavdır. Örneğin, üniversiteliler, lisans eğitimine başlarken gerekli hazırlık periyodu öncesi ya da sonrası, dil yeterliliğini kanıtlayabilir. Ya da iş başvurularında veya mülakatlarda İngilizce seviyeniz hakkında bilgi vermeniz gerekebilir. Yani hem eğitim, hem iş, hem de yurtdışında yaşamak için TOEFL sınavı önem kazanıyor. Her ne kadar İngilizce konusunda kendinden emin de olsanız bu sınavlar daha farklı bir çalışma disiplini istiyor. Özellikle de kritik anlarda, "tamam mı devam mı" gibi durumlarda çok büyük farklar yaratabiliyor çok küçğk bir hata. Bu yüzden TOEFL sınavına hazırlanırken size rehber olmak istiyoruz.

Bu hazırlık sürecinde halledilmesi gereken çok şey var. Vereceğimiz yapılacaklar listesindeki her adımında Flalingo ailesi olarak yanındayız. Profesyonel ve anadili İngilizce olan hocalarla geçireceğin bu süreçte, TOEFL için gerekli hazırlık sürecinde de Flalingo en büyük destekçin. Tıklayarak Flalingo serüvenine başla!

Gelin şimdi siz muhtemel TOEFL sınavı adaylarına bir yapılacaklar listesi vererek sınav hazırlığına başlayalım:

İçindekiler

  • 1. TOEFL Sınavı Öncesi Yapılacaklar Listesi
  • 1.1.TOEFL Sınav Formatını İncele
  • 1.2.TOEFL Sınavının Bölümlerini Öğren
  • 1.3.TOEFL Puan Sistemini İncele Ve Hedef Belirle
  • 1.4. ETS TOEFL İle Sınav Yeri Ve Zamanını Belirle
  • 2. TOEFL İçin Strateji Geliştir
  • 3. TOEFL İçin Hazırlık Kursu Seç
  • 4. Sonuç: Flalingo ile TOEFL Sınavını Başar

1. TOEFL Sınavı Öncesi Yapılacaklar Listesi

TOEFL sınavı öncesi yapılacaklar listesi, sınava hazırlanırken önemli noktaları kaçırmamanıza yardımcı olacaktır. Sınav gününe kadar geçen süreyi verimli bir şekilde değerlendirebilmek için liste hazırlamanızı tavsiye ederim. TOEFL konusunda uzman hocalar da, hazırlık derslerine bu şekilde başlamayı tercih ediyor. Şimdi bu listenin ilk maddesini inceleyelim.

1.1. TOEFL Sınav Formatını İncele

TOEFL sınavı neredeyse tüm dünyada uygulanan ve uluslararası geçerliliğe sahip olan bir testtir. Bu test, İngilizce bilginizi ve iletişim yeterliliklerinizi test eder. Bunun için, ülkemizde uygulanan çoktan seçmeli sorulu test formatlarından biraz daha farklıdır. Listening, reading, writing ve speaking olmak Üzere Dört bölümden oluşur. Yani gramer ve kelime bilginizden daha fazlasını ölçmek için uygulanan bir testtir. İngilizce olarak duyduğunuzu, ve okuduğunuzu anlamanızın yanı sıra yazı ve konuşma becerilerini de sergileyeceğiniz bir sınavdır. Aşağıdaki tablo doğrultusunda, bu konuda gerekli bilgileri bir arada bulabilirsiniz. Buna ek olarak, kafa karışıklığını engellemek için şunu da belirtelim. Bilgisayarın yanı sıra, kağıt üzerinden de TOEFL sınavı uygulanabiliyor. Fakat bu sadece bilgisayar ve internet erişiminin kısıtlı olduğu bölgelerde uygulanıyor. Bu yüzden, sizin alacağınız TOEFL testi için sadece bilgisayar tabanlı bir seçenek mevcut. Bu da kısaca TOEFL IBT diye belirtiliyor.

Şimdi tabloyu beraber inceleyelim:

ÖzellikAçıklama
Sınavın AdıTest of English as a Foreign Language
Sınavın Amacıİngilizce konuşulan bir ortamda gereken İngilizce dil ve iletişim yeterliliklerini sınamak
Sınavın FormatıBilgisayar tabanlı (TOEFL IBT)
Sınavın SüresiYaklaşık 3 saat
Sınavın BölümleriReading, Listening, Speaking ve Writing
Puanlama SistemiHer bölüm 30 üzerinden değerlendirilir ve toplam puan 120 üzerinden verilir
Sınavın Geçerlilik Süresi24 Ay

Bu tabloda TOEFL formatı hakkında bilgi sahibi olduktan sonra, sınav hazırlık süresinin ilk ve en basit adımını atmış olursunuz. Yine tavsiyeler doğrultusunda ilerleyerek, bölümler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Her ne kadar burada basitçe bölümler hakkında konuşsak bile, hazırlık sürecindeki eğitimciler bu konuda yönelik daha detaylı bilgiler sağlayacaktır.

1.2.TOEFL Sınavının Bölümlerini Öğren

TOEFL sınavının bölümlerini "Reading, Listening, Speaking ve Writing olarak sıralasak dahi, hepsinin kendi içinde bazı zorlayıcı yanları olabilir. Bu bölümlere odaklı çalışırsanız, zaman içinde performansınızın arttığını göreceksiniz. Yani her bir bölümden iyi bir puan alabilmeniz için, her birini ayrı bir görev olarak tanımlayabilirsiniz. Hem soru tipleri, hem cevaplama tarzı olarak Reading ve Listening birbirine biraz daha benzer olsa da, Writing ve Speaking farklı formatlarda gelir. Bu bir bölümde eksik ve zayıf yönlerini öğrenmekle başlayabilirsiniz. Bunun için deneme testleri almanızı tavsiye ederim. Bu noktada, kaynak kitap konusunda da taviz vermemelisiniz. Örneğin, Oxford University Press kaynakları, sınava çok benzer formatta ve soru içinde deneme içeriklerine sahip. Bu kaynakları da Flalingo kendi öğrencilerine sağlıyor. Nihayetinde, deneme sınavı alarak bölümlere yönelik strateji geliştirebilirsiniz.

1.3. TOEFL Puan Sistemini İncele Ve Hedef Belirle

TOEFL sınavı, ingilizcesi hangi seviyeden olursa olsun, pek çok kişinin alabileceği bir sınavdır. Örneğin, orta ya da orta ileri seviyede olup olmadığınız sınav sonucunda tescillenecektir. Bu sınavı alma amacınızın uygunluğu doğrultusunda bir puan hedefi belirlemesiniz. Örneğin, iş için başvurduğunuz yer ileri seviyede İngilizce konuşmanızı istiyorsa, gerekli puanı TOEFL sınavında aşmanız gerekmektedir. Bunun için puan sistemini öğrenmeniz gerekmektedir. Aşağıdaki tablodan bölümleri ve kaç üzerinden değerlendirildiğini inceleyebilirsiniz. 

BölümPuan AralığıAçıklama
Reading0-30Akademik metinleri anlamak ve yorumlamak için gereken becerileri ölçer.
Listening0-30Akademik ortamlarda kullanılan İngilizceyi anlamak için gereken becerileri ölçer.
Speaking0-30Akademik konular hakkında fikirlerini ifade etmek ve tartışmak için gereken becerileri ölçer.
Writing0-30Akademik konular hakkında kompozisyonlar yazmak için gereken becerileri ölçer.
Toplam0-30Dört bölümün puanlarının toplamıdır.

Şimdiki sunacağımız tabloda ise, puan aralıklarının hangi seviyeye denk düştüğünü görebilirsiniz.

CEFR SeviyesiReading (0-30)Listening (0-30)Speaking (0-30)Writing (0-30)Toplam
C1 ve üstü24-3022-3025-3024-3095-120
B218-2417-2220-2517-2472-95
B14-189-1716-2013-1742-72
A20-40-90-160-130-42

Puan tablosunu inceleyerek, hedef skorunuzu belirleyebilirsiniz. Deneme sonuçları doğrultusunda gerekli hataları bir uzman yardımıyla çözerek sınavdan başarıyla ayrılabilirsiniz.

1.4. ETS TOEFL İle Sınav Yeri Ve Zamanını Belirle

ETS TOEFL ile sınav yeri ve zamanını belirle ve hazırlık sürecini resmen başlat. Bu sınavı alabilmek için gerekli bir adım daha var. ETS TOEFL aracılığıyla bu sınava başvurup rezervasyon yapmanız gerektedir. Açılımı Educational Testing Service olan bu kurum, bazı sınavların yanı sıra, bugün konumuz olan TOEFL sınavını da düzenler. Dünya üzerinde pek çok noktada merkezleri bulunan bu kurum, size gerekli sınavı, ve sonrasında notu verir. ETS TOEFL sistemi üzerinden sertifika alıp gerekli başvurularda kullanabilirsiniz.

2. TOEFL İçin Strateji Geliştir

TOEFL için strateji geliştir, listemizin ve sınav hazırlığımızın en önemli bölümlerindendir. Dört kısımdan oluşan TOEFL, İngilizce yeteneğinizi bir bütün olarak da değerlendirir. Az önceki tabloda incelediğiniz gibi, bölüm başı aldığınız puanların ortalaması ile toplam bir puan elde edersiniz. Örneğin Speaking bölümünde kötü bir not aldığınız takdirde, diğer bölümlerden hedeflediğinizi alsanız bile, toplam puanınız istediğinizin altında kalır. Bu yüzden her bir bölümde istikrarlı olmakta fayda vardır. Buna ek olarak, TOEFL puanı isteyen kişi ve kurumlar, toplam puanın yanı sıra, minimum bölüm başı puanı da isteyebilir. İşte bu noktada, her bölümde iyi bir performans yakalamanız gerekmektedir.

Bu sebeple, hangi noktalarda eksik olduğunuzu öğrenin. Biz Türkler olarak gramer ağırlıklı müfredatlar çerçevesinde İngilizce öğrendiğimiz için Speaking zorlu bir hale geliyor. Bu noktada yapmanız gereken, bol bol konuşmaktır. Bunun için de internette gerekli online platformlar mevcut. Örneğin Flalingo, anadili İngilizce olan profesyonel eğitimcilerle konuşma odaklı dersler veriyor. Bu şekilde sizle konuşup, hatalarınızı belirterek nasıl düzelteceğiniz konusunda destek sağlayacak bir kurs bulabilirsiniz. Bu stratejiyi, diğer bölümlerde de aynı şekilde uygulayabilirsiniz. Eğer dinleme becerileriniz gerekenden zayıfsa, bu konuya odaklanıp bolca soru çözmelisiniz. Örneğin hatalarınız kelime bilgisi odaklıysa, buna yönelik dersler alabilirsiniz. Böylece TOEFL sınavına kadar adım adım hatalarınızı azaltabilir, puanınızı iyileştirebilirsiniz. 

3. TOEFL İçin Hazırlık Kursu Seç

TOEFL için hazırlık kursu seç, çünkü profesyonel bir eğitime ihtiyacın var. TOEFL sınavına giren pek çok kişi, hali hazırda İngilizce seviyesini ilerletmiş olabilir. Ya da İngilizce öğrenmeye yeni başlamış bir bireydir, ve sınava kadar öğrenmesi gereken çok şey vardır. Fakat bu sınavın, dil yeteneklerinizi ölçmek için geliştirdiği farklı bir sistem vardır. Eğer bu sistem hakkında bilginiz yoksa, sınavdan yüksek puan alamayabilirsiniz. TOEFL hazırlık kursu, bu sistem hakkında bilgi sahibi olanların sizi yönlendirmek üzere bir içerik sağlar. Bunun yanı sıra, İngilizce konusunda hala katetmeniz gereken bir yol varsa, İngilizce dersleri alarak temel bilgileri öğrenir, ve sınav doğrultusunda kullanma becerisi geliştirirsiniz. 

Bu saydığım sebeplerle, TOEFL hazırlık kursu, başarı için gerekli bir element haline geliyor. Bu hususta çok şanslı sayılırız çünkü internette farklı modüllere sahip pek çok online İngilizce kursu bulunmakta. Bu kurslar sayesinde birebir dersler alarak konuşma pratiği başta olmak üzere sınava yönelik çalışabilirsiniz. Örneğin Flalingo, hem konuşma pratikleriniz için, hem de kelime bilgisi, gramer, ve sınav stratejisi konusunda size destek sağlayabilir. Sağladığı Oxford University Press kaynaklarıyla da, TOEFL sınavında karşılaştığınız sorulara yabancılık çekmeyeceksinizidir. TOEFL için hazırlık kursu da seçtikten sonra, geri kalanı da çalışma temponuz ve düzeninize bağlı olarak muhakkak gelecektir. Ayrıca, tıpkı TOEFL gibi, IELTS sınavına hazırlık için kaleme aldığımız yazıya da buradan bakabilirsiniz. 

4. Sonuç: Flalingo ile TOEFL Sınavını Başar

Sonuç: Flalingo ile TOEFL sınavını başar ve bunun tadını çıkar. Her ne kadar yaklaşık 3 saatlik bir sınavdan bahsediyor olsak bile, iki ya da üç basamaklı bir sonuç için efor sarfetmek gerekiyor. Rekabetin gün be gün arttığı günümüzde, İngilizce bilmekten ziyade, İngilizce yeteneklerinizi ispatlamak da bir iş haline gelmiş durumda. TOEFL sınavı da, bu konuda size geçerli belgeleri sağlamadan önce İngilizce bilginizi ölçecek bir sınavdır. Bu sınav konusunda gerekli bilgileri verdikten sonra, 4 hamlede TOEFL sınavını başarıyla geçebilmek için yapılacaklar listesini verdim. Bunun için de elbette sıkı bir hazırlık süreci gerekiyor. Bu yolculukta, Flalingo'nun her zaman yanınızda olduğunu belirtmek isterim. TOEFL sınavına katılacak herkese başarılar dileyerek, bu yazımızı da sonlandıralım. Başka soru işaretlerinde görüşmek üzere!

Other content that may interest you

Online English with Flalingo

Flalingo Olarak 2024'te Breakthrough Edtech Ödülü'nü Kazandık!

Read More
Online English with Flalingo

Dizi-Film İzleyerek İngilizce Öğrenmek Mümkün mü?

Read More
Online English with Flalingo

Online İngilizce Uygulaması Flalingo’da Eğitmen Seçimi

Read More