Flalingo
Business English

Mühendisler İçin İngilizce Rehberi

Flalingo 30.12.2023

Mühendisler için İngilizce eğitimi rehberi işlevi görecek bu yazımız, bilimin ışığında hayatımızın her yerinde bizlere hizmet sağlayan mühendislerimizi konu ediniyor. Dünyanın her yerindeki mühendisler, değişmez evrensel yasaları ilke edinerek mesleklerini icra ediyor. Fakat bu kadar geçerliliği olan bir meslek dalı, dil engellerine takılabilir. Mühendislik mesleğinde kariyerini zirveye taşımak isteyenler, çözüm yolunun İngilizce durağından geçtiğinin pek tabii farkındalar. İngilizce konuşarak hem mesleki yeterliliklerini arttırmak, hem de ülke sınırlarını aşıp tüm dünyada tanınan işlerin altına imza atmak, bir İngilizce öğrenmeye bakıyor. Bu cümlede herhangi bir abartı yok; İngilizce eğitimi almanız size pek çok kapıyı aralayacaktır. Nasıl mı? Yazının devamı sizi bekliyor!

İçindekiler

 • Mühendisler için İngilizce Bilmenin Önemi
 • Mühendisler için İş İngilizcesi Hangi Kazanımları Sağlıyor?
 • Mühendisler için İş İngilizcesi: Farklı Dallara Özel İngilizce Eğitimi
 • Makine Mühendisleri için İngilizce
 • Elektrik-Elektronik Mühendisleri için İngilizce
 • Bilgisayar Mühendisleri için İngilizce
 • Endüstri Mühendisleri için İngilizce
 • İnşaat Mühendisleri için İngilizce
 • Sonuç: Mühendisler için Teknik iş İngilizcesi Flalingo’da

Mühendisler için İngilizce Bilmenin Önemi

Mühendisler için İngilizce bilmenin önemi, bu mesleğin temelinde yatıyor. Mühendisler, teknik bilgi ile dolu zihinleri, bilimsel yaklaşımları, çözüm odaklı bakışları ile dünyanın her yerinde aynı dili konuşuyor aslında. Fakat metaforları geride bırakırsak, iletişim noktasında tüm bu evrensel dil, farklı dillere geçiş yapıyor. Aynı formül, aynı çözüm, ve terimler sadece farklı kelimelerle ifade ediliyor. İşte mühendisler bu teknik dili İngilizce olarak kullanmayı başardıkları zaman meslekte büyük bir adım atmış oluyorlar. Ayrıca, bu mesleği icra edenler belli bir teknik dile hali hazırda hakim oldukları için, diğer disiplinler kadar zorlu bir İngilizce eğitim süreci geçirmelerine de gerek yok. Bu sebeple, bir İngilizcenin getirisi, götürüsüne oranla kat be kat fazladır diyebiliriz.

Mühendisler için İş İngilizcesi Hangi Kazanımları Sağlıyor?

Bu noktaya kadar işin teknik kısmını vurguladım. Fakat mühendis olarak öğreneceğiniz iş İngilizcesi teknik bilgi ve jargonun yanı sıra çok daha farklı kazanımlar sağlayacaktır.

Bu kazanımlardan ilki, iletişim konusunda başınıza gelecektir. Günlük hayatta konuşacağınız İngilizceye ek olarak, iş hayatınızda da size kritik beceriler sağlayacaktır. İş anlaşmaları, kurumlar arası yazışmalar, sunumlar, mülakatlar ve daha fazla konuda, kendinizi açık bir şekilde ifade edebileceksiniz. Yanlış anlaşılmanın iş dünyasında başınıza ne çoraplar öreceği konusunda sınır yok. Bu yüzden yanlış anlaşılmanın önüne geçecek bir şekilde iletişime geçmek hayat kurtarıcı; bunun da çözümü göründüğünden daha basit.

Flalingo ile iş İngilizcesi eğitimine, sizin mesleğinize gösterdiğiniz ilgi ve özeni gösteriyoruz. Mesleğinizle en uygun içeriği sunmak için profesyonel ekibimiz tüm süreci titizlikle yürütüyor. Mühendisler Flalingo ile mühendislik İngilizcesi en doğru kaynaklar ve en uygun yaklaşımla öğreniyor. Bize de sizin gelecekteki başarılarınızın gururunu yaşamak kalıyor. Tek tıkla sen de Flalingo ailesine katıl, geleceğini zirveye taşıdığın zorlu süreçte yanınızda olalım!

Bu kazandığınız doğrudan ve anlaşılır iletişim becerini yazılı alana da taşımanız gerekiyor. Öğrendiğiniz İngilizce sadece konuşma dilinde kalmamalı. Doğru yazım teknikleri hem projeler, hem de kurumlar arası yazışmalarda size saygınlık kazandıracaktır. 

Bunların hepsinden daha önemlisi, bilim ve teknoloji geliştikçe mühendislerin de öğreneceği yeni şeyler gün yüzüne çıkıyor. Mühendislerin mesleklerini en doğru şekilde icra edebilmeleri için kendilerini bu gelişmeler konusunda zinde tutmaları gerekiyor. Bu kişisel gelişim sürecini de en doğru ve kolay şekilde sağlamak için İngilizce olmazsa olmaz. Çünkü bilimsel makaleler, sempozyumlar ve daha fazlası İngilizce iletişim süreçleriyle gerçekleşiyor.

Mühendisler için İş İngilizcesi: Farklı Dallara Özel İngilizce Eğitimi

Mühendisliğin çok teknik bir meslek dalı olduğunu biliyoruz. Fakat bu meslek, kendi içinde farklı dallara ayrılıyor. Bu dallarda uzmanlaşmış kişilerin de kullandığı teknikler ve başvurduğu bilgi birikimi de epey farklılaşıyor. İş İngilizcesi öğrenmek isteyen mühendisler de, mesleklerini en doğru şekilde icra edebilmek için özelleştirilmiş bir müfredatı takip etmeliler. Şimdi gelin, mühendisler için iş İngilizcesi nasıl farklı kollara ayrılıyor, örnekleyerek açıklayalım.

Makine Mühendisleri İçin İngilizce

En popüler mühendislik dallarından biri olan Makine Mühendisliği, aslında İngilizce harici dillerde öğrenilmesi ve icra edilmesi epey zordur. Çünkü kullanılan formüller ve semboller, kaynağını ağırlıklı olarak İngilizceden alır. Bu mesleği Türkçede pratik etmek, aslında fazladan iş yükü getiriyor. Şimdi makine mühendisi olarak kullandığınız bazı birimler, büyüklükler ve sembollere bakalım:

 • F - Force: Türkçede “Kuvvet” olarak karşılık bulan F kısaltması, aslında bu kelimenin İngilizcenin ilk harfinden kaynağını almış.
 • I - Moment of Inertia: Yine burada, atalet momenti olarak türkçeleştirilmeye çalışılan kritik bir terimden bahsedelim. Moment kelimesi “an” anlamına gelirken, çeviri sırasında anlam kaybı olmaması için İngilizce moment kelimesi doğrudan Türkçeye geçmiş. “Atalet olarak çevrilmiş inertia kelimesi hiç çevrilmeden kalsaymış, açıklayıcılığından bir şey kaybetmezmiş. Makine mühendislerine sormak isterim; hanginiz günlük hayatta “atalet” kelimesini kullandınız ya da mesleğiniz dışında duydunuz?

Bu iki örnek bile, makine mühendisliği mesleğini İngilizce dilinde icra etmeniz için yeterli gerekçeyi sunuyor. Çünkü bu şekilde hem eğitimi, hem iletişimi daha kolayken, daha içgüdüsel bir karşılığı var.

Elektrik-Elektronik Mühendisleri İçin İngilizce

Elektrik-elektronik mühendisliği alanında uzmanlaşmış kişiler de, makine mühendisleri için geçerli olan sebeplerle İngilizce eğitimi almalı. Özellikle, AR-GE yatırımlarının çoğunda yer alması gereken elektrik-elektronik mühendisleri, bu teknoloji yarışında var olabilmek için ülke ve dil sınırı tanımamalı. Bu da elbette İngilizce öğrenmekten geçiyor. Zaten teknik terimlerin çoğu İngilizce, ya da İngilizceye epey yakın olduğu için, İngilizce öğrenme süreci mühendislerimiz için hiç zorlu geçmeyecektir.

Bilgisayar Mühendisleri için İngilizce

Ülkemizde bu alanda uzmanlaşmış kişiler “Bilgisayar Mühendisi” olarak adlandırılsa da, globalde bu alan “Computer Science” olarak geçiyor. Sadece bu uyuşmazlık dahi, neden İngilizce öğrenmeniz gerektiğine iyi bir yanıt olabilir. Bilgisayar mühendisleri için İngilizcenin neden kritik bir önem taşıdığına gelmek için kodlamanın kapısını çalmamız gerekecek. Python, C, JavaScript gibi kodlama dilleri, kaynağını bir nevi İngilizceden alıyor. Bu da kod yazma sürecinde mühendislere epey kolaylık sağlayabilir. Ayrıca, bu kodlama dilleri, kendi içinde de bazı kural ve protokolleri barındırıyor. Bunları doğru anlayabilmek için İngilizce öğrenmek de yeri ve zamanı geldiğinde hayat kurtarıcı olabilir.

Endüstri Mühendisleri için İngilizce

Yukarıda saydığımız sebepler, elbette Endüstri Mühendisleri için de geçerli. Muhtemelen diğer alanlardan farklı olarak, endüstri mühendisleri yoğun bir iletişim süreci yürütüyor. Multitasking, yani aynı anda farklı işleri yürütebilme becerisi, endüstri mühendislerinin mottosu adeta. İngilizce de, hem yerelde hem globalde işlerin doğru şekilde ilerlemesinin garantörü olabilir. Çünkü bu çok yönlülük, çok dilli olmak anlamına da geliyor. Bu noktada da çok dilli olmanın kilidini İngiliz anahtarı; İngilizce kırıyor.

İnşaat Mühendisleri İçin İngilizce

İnşaat mühendisleri de çeviri kurbanı olan diğer bir profesyonel topluluğu. İngilizcede civil engineering olarak adlandırılan bu alan, bazen de “construction engineering” olarak karşımıza çıkabiliyor. Meslek tanımı isminden daha geniş olan bu dalda, İngilizce bilmek hem işinizi kolaylaştıracak. Modelleme için yardımınıza koşacak BIM gibi araçlar, İngilizce arayüze sahipler. Her ne kadar farklı diller için yeniden düzenlenseler de, bu hem bilgi kaybına hem de kafa karışıklığına sebebiyet veriyor. Meslekte ilerleme konusunda sınır tanmayanlar, bu yüzden İngilizce öğreniyor.

Sonuç: Mühendisler için Teknik iş İngilizcesi Flalingo’da

Bugünkü yazımızın konusu genel olarak mühendisleri ilgilendiriyordu. Bu yazıda İngilizcenin önemini mühendisler için gerekçelendirdik. Buna ek olarak, sağladığı faydaların bir kaç tanesinden bahsettik. Mühendisler, iş İngilizcesi öğrenerek pek çok avantajı da, avantaj sağlayan ihtimalleri de kendileri için mümkün hale getirebilir. Fakat dikkat etmeleri gereken nokta, her bir alan için özel bir İngilizce desteğine ihtiyaç duyduklarıdır. Bir makine mühendisi için gereken İngilizce bilgisiyle inşaat mühendisinin ihtiyaç duyduğu çok farklılaşabilir. Bunun için size tavsiyem, ihtiyaçlarınıza kulak verecek bir eğitim sistemini kendiniz için bulmanız. Flalingo, her öğrenci için farklı içeriği esnek eğitim politikası ve profesyoneller eğitmenlerle sağlama konusunda ihtiyaç duyduğunuz hassasiyeti sağlıyor. Siz de Flalingo ile tanışın ve mühendislik alanındaki uzmanlığınızı tüm dünya ile tanıştırın!

Other content that may interest you

Business English

İş Hayatında Sıklıkla Karşılacağınız İngilizce Terimler ve Kısaltmalar Rehberi

Read More
Business English

Kariyerinizi Geliştirecek 10 Etkili İş İngilizcesi Önerisi

Read More
Business English

İş İngilizcesinde Her Alana Uygun Uzman Öğretmenler ile Flalingo

Read More