Flalingo
Business English

İş Hayatında Sıklıkla Karşılacağınız İngilizce Terimler ve Kısaltmalar Rehberi

Flalingo 05.12.2023

İnternette karşılaşacağınız iş İngilizcesi terimleri ve kısaltmalarını inceliyoruz. Küreselleşen dünyanın şartlarından biri İngilizce bilmekse, diğeri de internette kuracağı hakimiyettir. Nihayetinde internet aracılığıyla gerçekleşen iletişim süreçleri de kolaylığı gözeterek oluşturuluyor. Hal böyle olunca işinizin parçası olan terimler, kullanımlar ya da sistemler kısa ve akılda kalıcı şekilde internete uyumlu şekilde terimleşiyor. Fakat daha önemli bir konu var ki, bu terimler ve kalıplar köklerini İngilizceden alıyor. İngilizce bilenin kazandığı iş dünyasında sen de bu terimleri doğru kullanmak istersen bu rehber tam sana göre. İş kollarına göre ayırdığımız en popüler İngilizce terimler sizlerle!

Kariyer hedeflerini belirlerken sınır tanımamak için İngilizce bilmen şart. Yeteneklerini tüm dünya görsün diye Flalingo iş İngilizcesi seninle. Kariyer sınırlarını genişletmek ya da şirketinin kapısını tüm dünyaya açman için gereken iş İngilizcesi sadece bir tık uzaklığında.

İçindekiler

 • Pazarlamacılar için Terimler ve İngilizce Kökenleri
 • Finansçılar için Terimler ve İngilizce Kökenleri
 • İK'cılar için Terimler ve İngilizce Kökenleri
 • Sonuç: İş Kolunuz Ne Olursa Olsun İngilizce’yi Yanınızdan Ayırmayın

Pazarlamacılar için Terimler ve İngilizce Kökenleri

Müşterilere markanın vitrinin hazırlayan pazarlama kolu, çok yönlü bir çalışma prensibi benimsemeyi gerektiriyor. Markayla müşteri arasındaki ilişkinin nabzını tutmak da kolay değil. Gelin şimdi bu iş kolunda kullanılan terimleri ve kısaltmaları dil yapısıyla birlikte inceleyelim.

 • KPI - Key Performance Indicator: Temel performans göstergesi olacak dilimize çevrilebilecek olan bu terim, aslında hedefleri, ve bu hedefe varma sürecini yansıtır. Kelimeye baktığımız zaman key kelimesi anahtar ya da temel olarak çevrilebilir. Performance kelimesi ise dilimize aynı şekilde yerleşmiştir. Göstermek filli olan indicate ise, İngilizce seviyeniz geliştikçe show demek yerine kullanacağınız bir kelimedir. Burada isim, yani noun halde kullanılmış ve gösterge anlamını almıştır.
 • COS - Content Optimization System: İçerik optimizasyon sistemi diye çevirsek de, yine bu terimin büyük çoğunluğu aslında İngilizce. Bu terimle ifade edilen şey, içeriklerin optimize edilerek daha fazla trafik sağlanabilmesi için kullanılan sistemdir.
 • KISS - Keep It Simple Stupid: Aslında pazarlama özelinde olmayı iş hayatına yayabileceğimiz ünlü terimlerden biridir. İşleri, planları ve süreçleri olabildiğince basit tutma gerekliliğini hatırlatır. Bu cümlenin emir kipi çekimli olduğu da umarım gözünüze çarpmıştır. Dilimize çevrildiğinde hoş anlamlar çıkmasa da, stupid kelimesi de eğlence ve samimiyet faktörü katıyor aslında. Böylelikle de sloganlaşarak bizlere gerekli hatırlatmayı yapıyor.
 • WOM - Word of Mouth: Her ne kadar sözlü ifade için daha uygun olsa da, internete adaptasyonu da hızlı gerçekleşmiştir. Bilgi akışı süreçlerinden bahseden bu terim daha çok içerik ya da sosyal medya pazarlamasında kullanılır. Dilimize kelime kelime çevirisi anlam düşüklüğüne sebebiyet verirkeni bu ifadeyi “kulaktan kulağa” daha iyi yansıtıyor. 
 • SaaS - Software as a Service: Teknolojinin gelişimiyle birlikte kullanımı da artan bu terim, pazarlama alanının olmazsa olmazı. SaaS, “servis olarak yazılım” şeklinde yerli bir ifadeye bürünebilir. Burada yazılımın farklı şirketlere biz hizmet olarak sağlanması konu edilir. Bu ifade bize “as” kelimesinin kullanım şekillerinden birini örneklendiriyor. Eğer “as” kelimesinin cümleden cümleye nasıl değişeceğini bilmiyorsan, hemen Flalingo İş İngilizcesi ile eksiklerini tamamlarken kariyerinde yüksel!

Finansçılar için Terimler ve İngilizce Kökenleri

Yine önemli bir iş kolu olan finans da, küreselleşmenin etkisiyle İngilizceye hızlıca adapte olmuştur. Bir finansçı olarak sen de bu ritmi yakalamak istiyorsan en popüler İngilizce terimleri öğrenerek işe koyulabilirsin.

 • A2A - Account to Account: Hesaptan hesaba diye doğrudan çevirebileceğimiz basit bir finans terimidir. Bir aracı olmaksızın hesaplar arası para aktarımını anlatmak için kullanılır. “To” kelimesi de yine İngilizcedeki ses benzerliğinden dolayı “2” şeklinde kısaca ifade edilir.
 • PaaS - Payments as a Service kısaltması da yine “as” kalıbıyla kurulmuştur. Servis olarak ödeme şeklinde dilimize çevirisi mümkün. Burada ödeme yapılan sistemin bir hizmet olarak sunulmasından bahsedilir. “Pay”, yani ödemek fiili de payment şeklinde isim haline dönüşmüştür.
 • PSP - Payment Service Provider: Ödeme Hizmeti Sağlayıcısı olarak çevirdiğimizde, hakkında yeteri kadar bilgi edinebiliriz. Burada dikkatinizi çekmek istediğim önemli bir kelime var: provider. Provide fiili İngilizcede belli kalıplarda kullanılıyor. Özellikle de provide someone with something kalıbını öğrenmek, artık ortadan ileri düzeye doğru yol almışsınız demek. Bu cümlede ise -er ekiyle isim hale geçmiştir.
 • ROI - Return on Investment: Yatırım getirisi ismiyle dilimizde de kullanımı olan bu terim finançılar için büyük önem taşır. Gerekli hesaplamalar sonucu ROI %100 üzeri çıkarsa bu kârdasınız demek. Matematik kadar geçerliliği olan İngilizceye hakim olarak dünyanın her yerinde kâr elde etmemeniz için hiçbir neden yok. Bugün kendinize yapacağınız iş İngilizcesi eğitimi yatırımının, yarın size misliyle geri döneceğinden şüphemiz yok. Finans alanındaki bilgi birikimi ve yeteneklerinizi Flalingo ile İngilizce öğrenerek tüm dünyada gösterebilirsiniz. 

İnsan Kaynakları İçin Terimler ve İngilizce Kökenleri

Şimdi de şirketlerin olmazsa olması insan kaynakları bölümünün ilgisini çekecek terim ve kısaltmalara bakalım. Elbette ilk bahsedeceğim kısaltma HR: Human Resources. Türkçe kısaltması da İK olarak karşımıza çıkıyor. Gelin şimdi konuyu daha özele indirgeyelim:

 • AWOL - Away Without Leave: İş yerindeki bir çalışanın haber vermeden görevinin başından ayrılması durumu, kısaca bu şekilde anlatılıyor. Burada dikkatimizi çeken şey ise “leave” kelimesi. Normal şartlarda ayrılmak diye çevireceğimiz bu kelime, bu kullanımda “izin” anlamına geliyor. Elbette bu kullanımı ilk defa görenler için bir hayli kafa karıştırıcı bir kullanım olabilir. Fakat İngilizce öğrenirken farklı kullanım ve anlamlara her zaman hazırlıklı olmanızda fayda var.
 • BOD - Board Of Directors: Yönetim kurulu şeklinde karşılığı olan bu kullanım yine yazılı aynı, anlamı farklı bir kelime barındırıyor. Oysaki board kelimesinin aklınıza gelen ilk anlamı kurul değildi. Siz de kelime çalışırken, bu tarz farklı kullanımlar için iyi bir yönlendirme ile daha dikkati davranarak İngilizcenizi en iyi şekilde geliştirebilirsiniz.
 • KSI - Key Success Indicator: Temel başarı göstergesi şeklinde dilimize adapte edilebilir. Ayrıca bu yazıda ele aldığımız başka bir terimle de yakınlığı göze çarpıyor. Yine iş dünyasında farklı kollarda bu terim sıklıkla kullanılıyor.
 • HRIS - Human resource information system: Siz de bir HR yöneticisiyseniz, eliniz ayağınız olabilecek bu terim ve işaret ettiği teknolojiyi bir kenara not alın. İnsan kaynakları bilgi yönetimi sisteminin kısaltması olan HRIS ile tüm çalışanların bilgileri işlenerek güvenli bir şekilde depolanabilir.
 • HCM - Human Capital Management: İnsan Sermayesi Yönetimi şeklinde dilimizde de kullanımı vardır. Ancak uluslararası arenada HCM diyerek bahsetmeniz uygun olacaktır. HCM ile işe alım, gerekli eğitimin verilmesi, bordro, gelecek planlaması ve emeklilik planı gibi konularda çalışanların yönetimi konusunda destek sağlayan sistemi anlatır. 

Sonuç: İş Kolunuz Ne Olursa Olsun İngilizce’yi Yanınızdan Ayırmayın

Bugünkü konumuz iş hayatında koşuşturan kişilere nefes aldıracak kısaltmalar ve terimlerdi. Pazarlama, finans ve insan kaynakları alanında çalışanların karşısına çıkacak mesleki terimleri ele alıp, anlamlarını ve yapısal içeriklerini inceledik. Fakat görünen o ki, İngilizce olmaksızın bu iş yürümüyor. Siz de profesyonel hayatınızdaki yeteneklerinizi ülke dışına taşırken kariyerinizi ileriye taşımak istiyorsanız, çözümünüz iş İngilizcesi öğrenmek olabilir. Anadili İngilizce olan öğretmenlerin rehberliğinde hem dil öğrenmek, hem de mesleğinizi zaman ve mekandan bağımsızca icra etmek isterseniz, Flalingo’nun avantajlarını kaçırmamanızı tavsiye ederim. Meslek hayatında öne çıkman için Flalingo yanında!  

Other content that may interest you

Business English

Şirketiniz İçin En Doğru Adres Neden Flalingo?

Read More
Business English

THY Kabin Memuru Adayları İçin İngilizce Sınav Hazırlık Rehberi

Read More
Business English

İş İngilizcesinde Her Alana Uygun Uzman Öğretmenler ile Flalingo

Read More