Flalingo
English Language Guidelines

İngilizce Kendini Tanıtma: Gel, İngilizceyle Tanışalım!

Flalingo 13.07.2023

İngilizce, ya da farklı bir dil öğrenirken kurduğumuz ilk cümleler kendimizi tanıtmak üzerine oluyor. İletişim sürecinde yer alan bir birey olarak adeta kendi varlığınızın dilbilimsel bir kanıtı... Her ne kadar kolay gibi görünse de, önemi büyüktür. Kendinizi bir dilde daha var ettiğiniz bu cümleleri en etkin ve doğru bir formatta nasıl kuracağınıza dair ipuçlarını yazımızın devamında bulacaksınız.

İçindekiler

1. İngilizcede Kendini Tanıtma Örnekleri

      1.1. İngilizce Kendini Tanıtma Cümleleri

      1.2. İngilizcede Kendini Tanıtma Metin Örneği

2. İlk İngilizce Dersi

3. Flalingo ile İngilizce Öğrenmenin Avantajları

4. Flalingo Paketleri

5. Sonuç: Flalingo'ya Gel, İngilizceyle Tanış!

1. İngilizcede Kendini Tanıtma Örnekleri

Bir dili öğrenmeye başladığımızda öğrendiğimiz ilk şey kendimizi nasıl tanıtacağımız olur. Bunun sebebi, insanın konuşma ihtiyacı ve bir dilin temelinde insanın kendini tanıtması ve karşısındaki insanları tanımasının olmasıdır. Dolayısıyla, bir dil öğrenmeye başladığınızda eğer bir öğretmen ile çalışıyorsanız ilk derste birbirinizi tanışmanız gerekir. Fakat en başta bu öğrencilere korkutucu gelebilir. Çünkü hem yeni birisiyle tanışıyor, hem de bunu başka bir dilde yapıyorsunuz. Fakat artık korkmanıza ya da gerilmenize gerek yok çünkü ilk dersinizin ilk dakikalarında kendinizi daha iyi ifade etmeniz için “İngilizce’de Kendini Tanıtma” başlıklı bir blog yazısı hazırladık. İngilizce kendini tanıtma cümlelerini görmek ve örnek bir İngilizcede kendini tanıtma metnine göz atma için, okumaya devam edin!

1.1. İngilizce Kendini Tanıtma Cümleleri

İngilizcede Kendinizi tanıtabilmek için öncelikle kendinizle ilgili basit bilgileri karşı tarafa aktarabiliyor olmanız gerekir. Bu bilgiler; adınız, yaşınız, nerede yaşadığınız, kimlerle yaşadığınız, ne iş yaptığınız/ nerede ne okuduğunuz, hobilerinizin neler olduğu olabilir. Peki bunları nasıl söyleyebilirsiniz? İşte sizler için hazırladığımız birkaç örnek cümle:

 • Hello/ Hi - Merhaba!
 • My name is Melisa- Benim adım Melisa.
 • I am 19 years old- 19 yaşındayım.
 • I am from Turkey - Türk’üm; Türkiyedenim (nereli olduğunuz).
 • I live in Antalya - Antalyada yaşıyorum.
 • I live with my parents - Ailem ile yaşıyorum.
 • I am a student - Ben bir öğrenciyim (mesleğiniz).
 • I study at Istanbul University - İstanbul Üniversitesi’nde okuyorum (okulunuz).
 • I study Medicine - Tıp okuyorum (bölümünüz).
 • I like to watch movies - Film izlemeyi severim (hobileriniz).

1.2. İngilizcede Kendini Tanıtma Metin Örneği

İlk dersinizde kendinizi daha iyi ifade edebilmeniz ve daha rahat olabilmeniz için size örnek bir İngilizcede kendini tanıtma metni hazırladık. Bu metni kendinize göre uyarlayarak kendinizi tanıtabilirsiniz.

Hello, my name is Melisa, I am 19 years old. I am from Turkey. I live in Antalya with my parents. I study Medicine. I study at Akdeniz University. I like to read and watch movies in my free time. I also like to spend time with my friends. 

Çevirisi: Merhaba, ben Melisa, 19 yaşındayım. Türk’üm. Antalyada ailem ile yaşıyorum. Tıp okuyorum. Akdeniz Üniversitesinde okuyorum. Boş zamanlarımda kitap okumayı ve film izlemeyi severim. Ayrıca arkadaşlarımla vakit geçirmeyi de severim.

Bu örnek metni kendinize uyarlayarak basit cümleler kurabilir ve ilk dersinizde kendinizi öğretmeninize tanıtabilirsiniz.

2. İlk İngilizce Dersi

Yeni bir şey öğrenmeye başladığınızda veya öğretmen değiştirdiğinizde ilk dersler biraz daha zorlu geçebilir. Bunun sebebi, ilk derslerde tanımadığımız kişilerle içine gireceğimiz iletişim konusunda yenile deneyimsiz olmamız. Kısaca, yabancı olmanın verdiği bir çekingenlik var. Fakat bazen kendimizi geliştirmek ve kendimize iyilik yapmak için konfor alanımızdan çıkmamız gerekir. Bu yüzden, böyle durumlarda kendinizi ne kadar geliştireceğinizi ve size ne kadar fayda sağladığını düşünerek kendinizi motive etmelisiniz. Böylece birkaç ders sonra ne kadar rahatladığınızı ve geliştiğinizi fark ettiğinizde kendinize teşekkür edebilirsiniz.

Sizlere ilk dersinizde yardımcı olacak cümleleri ve metinleri verdik. Fakat bu derslerde sadece kendinizden bahsetmek olmaz. Aradaki buzları kırmak için karşı tarafın da kendini tanıtmasına izin vermelisiniz. En iyisi, siz gerekli soruları yöneltin. Böylece sohbet ortamı daha ılımlı bir hale dönüşür. Ayrıca, karşı tarafa sorular sorarak da kibar bir tavır sergilemiş olursunuz. Bu yüzden, sizlere örnek birkaç soru hazırladık:

 • What is your name? (İsminiz ne?)
 • How old are you? (Kaç yaşındasınız?)
 • Where are you from? (Nerelisiniz?)
 • Where do you live? (Nerede Yaşıyorsunuz?) 
 • Who do you live with? (Kiminle yaşıyorsunuz?)
 • What do you do for a living? (Ne iş yapıyorsunuz?)
 • What do you study? (Ne okuyorsunuz?)
 • Where do you study? (Nerede okuyorsunuz?)
 • What are your hobbies? (Hobileriniz neler?)

Bu kalıpların yardımıyla ilk dersinizde hem öğretmeninize sorular sorarak daha akıcı bir sohbete yol açarsınız, hem de size yöneltilenleri daha kolay anlayarak cevaplayabilirsiniz. Ayrıca, İngilizceye yeni başlayacak olanlar için rehber niteliğinde bir yazıya göz atmak sizlere faydalı olacaktır.

3. Flalingo ile İngilizce Öğrenmenin Avantajları

Flalingo, online İngilizce öğrenme platformları arasında bazı özellikleriyle göz önüne çıkıyor. Bu özelliklerinden bahsetmeden önce Flalingo hakkında bilgi vermek isteriz. Flalingo birebir online İngilizce dersleri veren bir platform. Flalingo ile anadili İngilizce olan öğretmenler ile dersler yaparak hem İngilizcenizi geliştirebilir veya sıfırdan İngilizce öğrenebilirsiniz. Ayrıca farklı kültürler tanıyarak ufkunuzu geliştirmeniz de elbette mümkün. Ek olarak, bireysel dersler sayesinde öğretmen ile rahatça iletişim kurabilir ve öğretmenin ilgisi sadece sizde olduğu için hatalarınızı kolayca fark edebilirsiniz.

Bunların yanı sıra, Flalingo akıllı öğretmen algoritması, ders takip sistemi ve 7/24 canlı destek birimi ile kendisini rakiplerinden ayırmış yenilikçi bir metodolojiye sahiptir. Ayrıca, Flalingo öğrencilerini ve eğitimlerini oldukça kaliteli bir düzeyde sağlamaya çalışır. Mesela, Flalingo derslerinde Oxford University Press kitaplarını kullanıyor ve öğrencilerine de Oxford kütüphanelerine erişim imkanı tanıyor. Yani, Flalingo’dan ders aldığınızda sadece bir öğretmenden ders almıyor; aynı zamanda kaliteli içerikle İngilizceyi sağlam adımlar atarak öğreniyorsunuz.

Akıllı öğretmen belirleme algoritması ile Flalingo sizleri 1800 öğretmenin profillerini tek tek incelemekten kurtarıyor ve kriterlerinize uygun 24-30 öğretmeni karşınıza çıkarak onların arasından seçim yapmanızı sağlıyor. Rakiplerinden farklı olarak Flalingo bir öğretmenden memnun kaldığınızda derslerinize onunla devam etmenize izin veriyor. Online İngilizce öğrenme platformlarında genellikle öğretmeninizi seçemiyor veya öğretmenlerin programları dolu olduğu için istediğiniz öğretmen ile düzenli dersler yapamıyorsunuz. Fakat Flalingo ile isterseniz memnun kaldığınız bir öğretmen ile derslerinize devam edebiliyor, isterseniz de memnun kalmadığınız öğretmeni sorunsuz bir şekilde değiştirebiliyorsunuz.

Online İngilizce eğitimi veren sitelerde genellikle müşteri destek birimine erişmek oldukça zor oluyor. Fakat Flalingo, yine rakiplerinden farklı olarak, 7/24 canlı destek birimi ile öğrencilerin sorunlarına çözüm bulabileceği ve sorularını sorabileceği bir ortam sağlıyor.

Ayrıca, Flalingo ile derslerinizi takip edebiliyor ve geçmiş ders kayıtlarınıza erişebiliyorsunuz. Yani, hem ilerlemenizi takip ederek ne kadar geliştiğinizi görebiliyor hem de eski derslerinizi tekrar ederek bilgilerinizi taze tutabiliyorsunuz. 

Son olarak, Flalingo ile ne zaman ders alacağınıza siz karar veriyorsunuz. Kaydınızı oluşturduktan sonra programınıza uygun öğretmenlerden birisini seçerek istediğiniz yerden istediğiniz zaman ders yapabiliyorsunuz. Üstelik Flalingo ile 30 saatlik derslerinizi tamamladığınızda onaylı bir sertifika almaya hak kazanıyorsunuz!

4. Flalingo Paketleri

Peki bu özelliklerden yararlanmak ve İngilizcenizi öncü bir platform ile geliştirmenin yolları nedir? Flalingo paketleri 1, 3, 6 ve 12 aylık olacak şekilde dörde ayrılıyor ve bu paketler kendi içinde haftalık alacağınız ders sayısına göre tekrar dörde ayrılıyor. Kendinize en uygun olacak şekilde haftada 1, 3, 5 veya 7 gün ders alabiliyorsunuz. Ders süreleri ise 25 ve 50 dakikadan oluşuyor ve kendinize uygun paketi seçebiliyorsunuz.

Flalingo ders fiyatları ise her bütçeye uygun olacak şekilde seçtiğiniz pakete bağlı olarak değişiyor. Fiyatları ve paketleri detaylı incelemek için buraya tıklayabilirsiniz. 

5. Sonuç: Flalingo'ya Gel, İngilizceyle Tanış!

Bu yazıda İngilizce öğrenmenin ilk adımlarını attın! Tek yapman gereken bunları gerçek hayatta kullanmaya başlamak ve adım adım İngilizce öğrenmek. Bu yazıda edindiklerin her ne kadar küçük olsa da, inanmalısın ki etkisi sandığından daha büyük. Peki neden burada durasın!

Kısacası, Flalingo'ya başlamanız için her şey tamam. Bu yazıda sizlerle paylaştığımız İngilizce kendini tanıtma cümlelerini aklınızın bir köşesine not edin ve ilk derse eğitmeninizle güzel bir sohbete başlayın. Böylelikle, "İngilizce dilinde ben de varım" diyerek motivasyonunuzu arttırın. En kısa zamanda akıcı bir İngilizceye sahip olarak çok daha fazlasını konuşacaksınız. Haydi; çıkın çıkın Flalingo'ya gelin!

Other content that may interest you

English Language Guidelines

En Sık Kullanılan Sosyal Medya ve İnternet Terimleri ve İngilizce Kökenleri

Read More
English Language Guidelines

İngilizcedeki “So” Kelimesinin 10 Farklı Kullanımı

Read More
English Language Guidelines

Yeni Mezunlara Yönelik İngilizceyi Efektif Kullanma İpuçları

Read More