Flalingo
English Exam Preparation

4 Bölümde IELTS Günlüğü: IELTS Sınavına Dair Hazırlık Önerileri Ve İpuçları

Flalingo 25.10.2023

IELTS sınavı artık sadece yurtdışına çıkmak için değil, yurtiçinde de hayatımızın önemli bir parçası olmuş durumda. Hem eğitim hem iş için IELTS, gerekli İngilizce yeterliliğinizi kanıtlamaya yarıyor. Popüler İngilizce sınavlarından biri olan IELTS, İngilizce bilginizin yanı sıra, iletişim becerilerinizi sınayan bir sınavdır. Bu noktada, aşina olduğumuz sınav formatından daha farklı bir düzende gelir. Bu özellikleriyle merak edilen IELTS, yakın zamanda “IELTS Academic” sınavına girmiş bir öğrencimiz sizlere detaylandıracak. Bugün IELTS sınavı için online İngilizce dersleri alan bir öğrencinin, sınava dair hazırlık önerilerini öğreneceğiz.

Yüksek eğitim, kariyer, ya da yurtdışında yaşama planınız varsa, IELTS sınavının önem kazandığı bu noktada Flalingo'nun 7/24 çevirimi dersleriyle yanınızda olduğunu belirtelim. IELTS hazırlık sürecinde hem konuşma, hem diğer bölümlerde gerekli hazırlığı anadili İngilizce olan profesyonel Flalingo eğitmenleri ile IELTS'e hazırız.

Bu yazıda, şu konularına yakından bakacağız:

  • IELTS Sınav Formatı ve Stratejileri
  • Listening
  • Reading
  • Writing Task 1
  • Writing Task 2
  • Speaking
  • IELTS Sınavını Sağlayan Kurumlar: British Council IELTS ve IDP IELTS
  • IELTS İçin Online İngilizce Eğitimi Platformları
  • Sonuç: IELTS Hazırlık için Flalingo

1. IELTS Sınav Formatı ve Stratejileri

IELTS Sınav formatı hakkında önceden bilgi sahibi olmak, orta üstü not alabilmek için en önemli kriterlerden biri. Bu testin yıllarca hem okulda, hem ülke bazında girdiğimiz sınavlardan farklı olması, bir adaptasyon gerektiriyor. Gerekli uyumu önceden araştırarak, ve deneme testlerini alarak edinmeniz gerektiğini düşünüyorum. Elbette, bu söylediğim kriter, ingilizcesi hali hazırda iyi olanlar için geçerli. İngilizce bir bölümden mezun olduğum için sadece sınav odaklı bir hazırlık süreci geçirdim. Örneğin, bu noktada Flalingo platformu ile özellikle konuşma konusundaki eksiklerimi giderdim. Tabi ingilizcenizi geliştirmek için, yapılması gerekenler listeniz daha uzun olabilir. Bunları zaman içinde tamamlamak konusunda Flalingo yine yardımınıza koşacaktır.

Şimdi, sınav formatı üzerinde durup, her bir bölüm için nelere dikkat ettiğime değineceğim.

1.1. Listening

IELTS Listening bölümü, bireylerin İngilizce dinleme becerilerini test eder. Farklı soru tipleri ile dizayn edilmiş yazılı sınavın ilk bölümüdür. IELTS Listening bölümü kaydı, hem “Academic” hem “General” testini alanlar için ortak olarak dineltilir. IELTS Academic soruları ile IELTS General soruları birbirlerinden farklıdır. Ayrıca diğer bölümler gibi, her iki modül için farklı bir puanlama sistemi bulunur. 30 dakikada 40 soru yanıtlar, 9 üzerinden bir puan alırsınız.

IELTS dinleme testinin en önemli kritik noktalarından beri, doğru spelling, yani doğru yazımdır. Kelimeyi duyabilmeniz, ve anlamını bilmeniz yetmez. Tek bir harf hatası bir yanlışa malolacaktır. Diğer bir önemli konu ise, eş anlamlı kelimeler bilgisi, yani “synonym”. Örneğin, boşluk doldurma sorusu çözerken, dinlediğiniz metin, okuduğunuzdan daha farklı olacak. Boşluğu doldurabilmek için de, bu eş anlamlı kelimelerle soruyu takip etmelisiniz. Yani kelime bilginiz de, duyduğunuzu anlayabilmeniz kadar önemli bir paya sahip. Eğer bu konuda eksikseniz, doğru bir yönlendirme sayesinde kısa zamanda ilerleme kaydedeceğinizi düşünüyorum. Örneğin, Flalingo'dan IELTS'e yönelik ders aldığım sırada, Oxford University Press kaynaklarını kullandım. Flalingo'nun sağladığı bu kaynak, sınavlara yönelik en güvenilir içeriği sağlıyor. Sınav uyumlu pratik testleriyle hem kelime bilginizi, hem soru çözme hızınızı arttırabilirsiniz.

1.2. Reading

IELTS Reading bölümünde de, yine 40 soru bulunur. Bu 40 soruyu çözmek için 60 dakikalık bir süre tanınır. Yine hem boşluk doldurma, hem çoktan seçmeli, hem de eşleştirme gibi farklı soru tipleri bulunur.Academic ve General testleri için bu sefer daha da farkılaştır. IELTS Academic için sağlanan okuma parçaları daha uzun ve kompleks metinler içerir. Listening ve diğer bölümlerle de aynı şekilde, 9 üzerinden bir puan alırsınız. 

Bu bölümde başarılı olabilmek için, yine eş anlamlı kelimeler bilgisi çok önemli. Metinde geçen cümle, sorularda tekrarlanmaz. Bunun yerine, farklı kelimelerle aynı anlamı yakamanız istenir. Doğru bir yönlendirme ve hazırlık süreciyle yine Reading konusunda başarılı bir puan alabilirsiniz.

Size vereceğim ikinci bir ipucu ise, paragrafları sonuna kadar okumanızdır. Evet, kısa bir sürede çözmeniz gereken çok soru var. Fakat özellikle belli bölümlerde, örneğin paragraf-başlık eşleştirme sorunlarında, biraz daha sabırlı olmalısınız. Aynı paragrafta iki farklı konu geçebilir, ve ilk gördüğünüz başlıkla eşleştirebilirsiniz. Ancak bu yöntem her zaman çalışmayabilir. Sadece bir kaç cümle daha okuyarak, paragrafın ana konusu, ve ona uygun başlığı bularak hata yapmaktan kaçınmanızı öneririm. Özellikle bu paragraf-başlık eşleştirme soru tipi, en çok zorlandığım bölümdü. Denemelerde en çok yanlışı bu kısımda çıkarıp, fazlaca zaman kaybediyordum. Fakat IELTS sınavına yönelik aldığım Flalingo online dersleri ile hocalar gerekli stratejileri öğrettiler. Az önce de bahsettiğim gibi, bizlere sağlanan Oxford University Press içerikleri hazırlık sürecimde çok faydalı oldu. Hem örnek sorular, hem denemelerle okuma hakimiyetimi daha da arttırdım. Özellikle IELTS gibi bir sınav için, kendini ispatlamış kaynaklara ihtiyaç duyuyoruz. Flalingo kaynakları bu noktada hayat kurtarıcı oluyor diyebilirim. 

Bu noktada deneyimli birinin pusulası sayesinde tek girişte dilediğiniz sonucu alabilirsiniz. Özellikle IELTS fiyat ve maliyetini düşününce gerekli hazırlık süreci iyi bir yatırım haline geliyor.

1.3. Writing Task 1

IELTS Writing bölümü, kendi içinde ikiye ayrılır. İki farklı konu üzerinde, iki farklı yazı yazmanız istenir. IELTS’e özel bir çalışma programı, bence bu noktada zorunlu hale geliyor.

İlk olarak, görece basit olan IELTS Writing Task 1’den bahsedeceğim. Bu bölümde en az 150 kelime ile, verilen grafiği özetlemeniz istenecek. Fakat kendi yorumunuzu katmamanız, grafik harici bir bilgi kullanmamanız gerekir. Aksi takdirde fazlaca puan kaybedebilirsiniz. İlk olarak vereceğim ipucu, “paraphrase” hakimiyeti üzerine olacak. Yani verilen cümleyi anlam kaybına uğratmandan farklı kelimelerle ifade etmeniz lazım. Size verilen kısa bilgiyi bu şekilde giril paragrafı halinde kullandıktan sonra, grafik yorumuna başlayabilirsiniz. Flalingo hocalarımdan birinin önerisini ben uyguladım, ve şimdi size de aktarmak isterim. Bu giriş paragrafı sonrası, grafiğe genel bir bakış atabilirsiniz. Yani en one çıkan iki noktaya değinebilirsiniz mesela. Sonraki final paragrafında ise, gerekli detaylara değinerek bitirebilirsiniz. Genel bakış paragrafı, bir nevi özet işlevi görüyor. Fakat ikinci sırada yazmamız şu yüzden önemli; bu paragrafın eksikliği, puan kaybına yol açıyor. Fakat detay paragrafında iki cümle eksik yazmanız, o kadar puan kaybettirmeyecek. Bu yüzden vakit yönetimi ve puan getirisi açısından bazı hocalar bu stratejiyi öneriyor. 

Sınavda karşınıza çıkabilecek tablo veya grafiklerle ilgili örnek soruları da Flalingo'nun sağladığı kaynaklar üzerinden yanıtladım. Sonrasında da hocalardan gerekli şekilde gözden geçirerek hatalarımı düzeltmeme yardımcı oldu. Benim gibi yazma konusuna hakim olsanız dahi, sınavın gereklilikleri farklılaştığı için sıkıntı yaşamak istemediğiniz noktada da, Flalingo ile hazırlanabilirsiniz.

1.4. Writing Task 2

IELTS Writing Task 2, en az 250 kelime yazmanız, ve kendi fikrinizi ifade etmenizin gerektiği, yazılı sınavın son bölümüdür. Burada ilk aşamasa size bir konu verilir. Sizden iki karşıt görüşü ya da avantaj-dezavantaj değerlendirmesi yapmanız istenebilir. Farklı soru tipleri ve gereklilikleri konusunda çok dikkatli olmanız lazım. En küçük dikkat eksikliğinde konu dışı olarak değerlendirmek istemezsiniz. 

Bu sebeple vereceğim ilk öneri, dikkatli bir okuma yapmanız. Bunun üzerine gerekli stratejiyi geliştirip, sonrasında üzerine yazmanız. Yine diğer bölümler gibi, eş anlamlı kelimeleri öğrenmeniz çok önemli,. Buna ek olarak, yazma bölümü genelinde farklı gramer yapılarını doğru kullanmanız bir puanlama kriteri. Bu yüzden bu konuda eksiklerinizi gidermenizi tavsiye ederim. Bu iş için de, deneyimli birinden tavsiye almanız, sınav performansınızı arttıracaktır. Fakat bence en önemli konu, sınav öncesi bu yazı denemelerini yapmaktır. Buna ek olarak, IELTS konusunda deneyimli bir profesyonelden, yazınız hakkında yorum almaktır. Yazı yetenekleriniz dahilinde gerekli öneriler sunup, hatalarınızı düzelttikçe, sınavdan başarılı ayrılmanız daha olası hale gelecektir. Zaten Flalingo hocaları bu noktada çok önemli bir role sahip. Aldığınız değerlendirmelerle hız kazanarak hatalarınızı minimize edebilirsiniz. 

1.5. Speaking

IELTS Speaking, en çok endişe duyduğum bölümdü. Bahsettiğim gibi, lisans eğitimimi İngilizce tamamlamıştım. Her ne kadar dinleme, okuma ve yazma becerilerim ortalama üstü olsa da, konuşma konusunda gergindim. Hata yapmaktan korkuyor, konuşmaktan çekiniyordum. Pratik eksikliği sebebiyle de bu sorunla baş başa kaldım. Fakat IELTS fiyat ve maliyeti günden güne arttıkça, 11-14 dakika sürecek bu kısa bölüm yüzünden çuvallamak istemedim. Bu yüzden, hızlı bir şekilde bana konuşma fırsatı tanıyacak, online İngilizce eğitim platformu olan Flalingo’dan destek aldım. Hocaların anadilleri İngilizce, ve hepsi bu konuda profesyonel. Ben de dura kalka konuştum ve sonunda istediğim akıcılığa gelebildim. Kısaca bu bölümün sırrı, sadece konuşma pratiğinde.

Bu bölümde konuşmalarınız kaydediliyor. İlk olarak kişisel bir kaç soru soruluyor. Sonrasında ikinci part diyebileceğimiz kısımda, size bir konu, ve belli sorular veriliyor. Kale kağıt da sağlandıktan sonra, bir dakika boyu beyin fırtınası yaparak, soruları yanıtlıyorsunuz. Geri kalan sürede bu konunun genişlediği sorular üzerinde hoş bir sohbet sonrası, bu bölüm de geride kalıyor.

2. IELTS Sınavını Sağlayan Kurumlar: British Council IELTS ve IDP IELTS

British Council, IDP ile benzer bir hizmet sağlar. Online olarak istediğiniz tarihte sınav rezervasyonu yapabilirsiniz. Konuşma sınavlarını yüz yüze yaparken, yazılı sınavı ister kağıt üzerinde, ister bilgisayar üzerinde alabilirsiniz. 

IDP de, diğer bir önceki gibi IELTS sınavını alacağınız kurum olarak ikinci seçeneğiniz. British Council ile benzer şekilde rezervasyon yapabilir, aynı fiyat üzerinden ödeme yaparsınız. Yani IDP IELTS, British Council IELTS’e göre ne fiyat, ne format, ne de basitlik konusunda farklılık gösterir. Yine bilgisayar üzerinden, ya da kağıt üzerinden sınav hizmeti sağlar.

3. IELTS İçin Online İngilizce Eğitimi Platformları

IELTS için online İngilizce eğitimi platformları, seviyeniz ne olursa olsun, sınavda size yardımcı olacaktır. IELTS hem kendi içinde farklı bir sürü kural, soru tipi, ve dil bilgisi gerekliliği istiyor. Bunun için hem bir strateji oluşturmak, hem konuları öğrenmek, hem de bilgi tazelemek için dersler alabilirsiniz. Ayrıca konuşma sınavı için, muhakkak gerekli pratikleri yapmanız lazım. 

Bunun için online evrende gerekli seçenekleri bulmak mümkün. Ben sınava Flalingo ile hazırlandım. Hem gerekli kelime, hem gramer bilgisi olarak bazı konuları tekrar ettim. Eğer İngilizce seviyeniz daha düşükse, seviyenize uygun dersler hayatınızı kurtaracaktır. Bunun yanı sıra, Flalingo konuşma pratiklerim konusunda da bana gerekli fırsatı verdi. Efektif kullanımla kısa bir zamanda daha akıcı bir konuşmaya sahip oldum. İstediğiniz zaman ders alabileceğiniz bir platform olan Flalingo’yu IELTS öncesi denemenizi tavsiye ediyorum.

4. Sonuç: IELTS Hazırlık için Flalingo

Sonuç, IELTS hazırlık için Flalingo’nun önemini vurgulayan bir öğrenciden gerekli format bilgisini, ve önerilerini aldık. Flalingo, gerekli konuşma pratiklerini ihmal etmeyerek, size özel bir programla gereli eğitimi sağlar. 7/24 canlı derslere katılma imkanı sunan Flalingo ile, IELTS hazırlık sürecinde de gerekli desteği bulabilirsiniz. IELTS yoluna Flalingo’suz çıkmayın diyerek, bu yazıyı burada noktalayalım. 

Other content that may interest you

English Exam Preparation

İngilizce Yeterlilik Sınavına Gireceklere Online Hazırlık Rehberi

Read More