Flalingo
English Speaking

Herkes İçin İngilizce Mülakat Başucu Kılavuzu

Flalingo 13.01.2024

Hayatımızda bir dönemi kapatıp, yeni deneyimlere atıldığımız geçiş süreçlerinin bir gerçeği de sınavlardır. Sınav dediğim zaman, birçoğunuzun zihninde yazılı imtihanlar belirebilir. Fakat bugünkü konumuz, konuşarak sınandığınız İngilizce mülakatlar. İş mülakatı, oturum izni için gerçekleştirdiğiniz görüşmeler ya da akademik mülakatlar fark etmeksizin, sizler için herkesi kapsayan bir yazı hazırlamaya çalıştım. Bu yazıda mülakat sırasında hangi sorularla karşılaşabileceğinizi ve nasıl tatmin edici cevaplar vereceğinizi tartışacağız. Bunun yanı sıra, hangi dil kurallarına uymanız gerektiği gibi konularda da elbette önerilerimiz olacak. Vakit kaybetmeden başlayalım!

İçindekiler

 1. Mülakat Türleri
 2. İşe Kabul Mülakatları
 3. Okula Kabul Mülakatları
 4. Vize Mülakatı
 5. Başlıca İngilizce Mülakat Soruları
 6. İngilizce Mülakat Sırasında Uymanız Gereken Dil Kuralları

Mülakat Türleri

Mülakat, yaygın olarak başvurulan bir sınama türüdür. Bu süreçte, bireylerin yetenekleri bir üst merci tarafından röportaj yoluyla sınanır. Amacınıza paralel olarak, mülakatın içeriği, sizden beklenen cevaplar ve odaklanmanız gereken noktalar da çeşitlilik gösterecektir. Bu konuda bireylerin yapması gereken ilk şey, mülakata gireceği kurumu iyice tanımak ve mülakatın amacını anlamaktır. Böylelikle gelen sorular tahmin ederek, cevaplar konusunda mental bir hazırlık yapabilirsiniz. 

Fakat önemli bir husus var ki, o da mülakatın dili. Vereceğiniz cevapların tatmin ediciliği, İngilizcenizin akıcı olmasına göre artacaktır. Mülakata girecek olanların İngilizce seviyesi ne olursa olsun, ortaya koymaları gereken bir İngilizce iletişim becerisi vardır.

Bu konuda, Flalingo yanınızda! Anadili İngilizce olan eğitmenlerle İngilizceyi konuşarak öğrenebilirsiniz. Böylelikle, mülakatlarda karşılaştığınız sorulara hızlıca ve doğru bir şekilde yanıt verebilirsiniz. Gerekli dil bilgisi yanı sıra özgüveni de kazanmanız için Flalingo ailesi sizleri bekliyor!

Gelin şimdi başlıca mülakat türlerini ve bu konuda nelere hazır olmanız gerektiğini başlıklar altında inceleyelim!

İşe Kabul Mülakatları

Mülakat kelimesini duyduğumuz an, hepimizin aklına iş görüşmeleri gelir. Bu görüşmelerin büyük çoğunluğu yeni bir işe başlangıç sürecinde gelişirken, bazıları da terfi süreçlerinde gerçekleşebilir. Bu mülakatların temel amacı, işinize dair yeterliliklerinizi ölçmektir. Fakat bunun yanı sıra, kişilerin özgüveni de büyük önem taşıyor. Bu süreçte kendinizden emin bir tavır sergilemeniz, işverenin gözünde artı bir değer kazanıyor. Çünkü bireyler iş sırasında alternatif alabileceklerini ve sorumluluk altına girmekten çekinmeyeceklerini bu şekilde gösterebiliyor.

İş mülakatında dikkat etmeniz gereken İngilizce kuralları ise, olduğunca anlaşılır konuşmak. Yani, deyim ya da popüler sosyal medya terimleri gibi sonradan kazanılmış anlamlarla iletişim kurmak talihsiz bir seçim olacaktır. Bunun yanı sıra resmiyetten ödün vermemeniz gerekiyor. Ancak iş ortamına ve işverene göre de daha samimi bir tutum sergilemeniz gerekebilir. Karşı taraf formaliteden uzak kaldığında, siz de buna ayak uydurabilmelisiniz. Konuşmanız mümkün olduğunca akıcı ve kendinden emin bir tavırda olmalıdır. Fakat en önemlisi, mesleki jargon noktasında doğru İngilizce kelime ve terimleri de cebinizde taşıdığınızı kanıtlamanız olacaktır. Bu noktada mülakata hazırlanan profesyoneller iş İngilizce öğrenmeleri konusunda uyarmalıyım.

Okula Kabul Mülakatları

Okula kabul mülakatları da öğrencilerin stres seviyesini yükselten süreçlerin başında geliyor. Lisans, yüksek lisans, doktora ya da araştırma bursları gibi çeşitli seviyelerde eğitime devam edebilmek için kurumlar da mülakatları sürece dahil edebiliyor. Gerekli elemelerden başarıyla geçen öğrencileri bekleyen mülakat süreci, öğrenciler için daha çok motivasyon ölçme ve tanımlama amacıyla devreye giriyor. Eğitimciler, bu eğitim sürecine katılmaya hevesli ve kendini geliştirme konusunda özverili öğrencilere öncelik tanıyabiliyor. Elbette, geçmiş eğitim süreçleri, akademik başarılar ve müfredat dışı aktiviteler de başarı kriteri olarak öne çıkıyor. 

Bu tarz bir İngilizce mülakata girenleri bekleyen sorular çeşitlilik gösterecektir. Sizin bilgi birikimizi ölçmenin yanı sıra, konuya karşı ilginiz de test edilecektir. Öğrencilerin dikkat etmesi gereken nokta ise, kendi fikirlerini ortaya koymaları ve mantık çerçevesinde savunmasıdır. Bir İngilizce mülakat sorusunu anlamadığınız takdirde ise, karşı taraftan bir açıklama istemek sürecin olağan parçasıdır. Fakat bu İngilizce mülakat soru - cevap aşamasından başarıyla geçebilmeniz için güçlü argümanlar sunmanız gerekiyor.

Güçlü argüman noktasında öğrencilerin aklına ilk gelen, ne olursa olsun bir fikri yüzde yüz savunmak olabilir; fakat bu yanlıştır. Güçlü bir argüman istisnalara kapı açmalıdır. Kişi, savunduğu konunun bir kanun olmadığını bilmeli, ve ihtimal belirten kelime grupları ve yapıları kullanmalıdır. Buna ek olarak, sıralanan cümlelerin bir fikir, inanç ve düşünce çerçevesinde ortaya atıldığı doğru kalıplarla ifade edilmelidir. Bunlar, ileri seviye İngilizce derslerinde konu edilen çok önemli yapılardır. Siz de doğru bir İngilizce eğitim süreci ile, bu dersleri alabilir ve bu kalıpları konuşarak pekiştirebilirsiniz.

Vize Mülakatı

Vize mülakatları, girmek istediğiniz ülkenin dilinden farklı olarak, ağırlıklı bir şekilde İngilizce dilinde ortaya çıkacaktır. Bunun nedeni artık bir İngilizce ve bir sırt çantası ile tüm dünyayı keşfedebilme olanağıdır. Bir de ek olarak, refah seviyesi yüksek Kanada, ABD ve İngiltere gibi ülkelere olan yoğun rağbet, bireylerin İngilizce vize mülakatı konusundaki meraklarını arttırıyor.

Bir ülkeye girmek için vize onay sürecinde yurtdışına çıkış amacınız sorgulanır. Her ülkenin vizenizi onaylaması için belli kriterler vardır. Söz konusu süreç vize mülakatına geldiği noktada, sebeplerinizi açık bir şekilde dile getirebilmelisiniz. Aile birletişimi, eğitim, iş, araştırma, kültürel gelişim ya da farklı bir amaçla yurtdışına çıkabilirsiniz. Bu mülakat sırasında kurduğunuz cümleler çelişkili olmamalı. Rahat olun ve İngilizce hatalar yapmaktan korkmayın. Vize mülakatı sırasında görüştüğünüz kişiler İngilizcenizi sınamak yerine yalnızca amaçlarınızı ölçüyor. Bu yüzden doğru iletişim kurmanız, gramer ya da telaffuz hatalarını kapatabilir. Fakat tekrar etmek gerekirse, yurtdışına çıkış sebeplerinizi açıkça belirtiniz. Bu süreçte hayatınızı nasıl idame edeceğiniz konusunda da gerekli belgeleri sağlamanız sizi legal bir ziyaretçi ya da ülke sakini yapmaya yetecektir. Bu noktada genel İngilizce kurslarına katılmanız, amaçlarınıza kısa süreçte ulaşmanız konusunda hayati önem taşır.

Başlıca İngilizce Mülakat Soruları

Başlıca mülakat soruları, mülakatın amacına göre değişecektir. Fakat eğitim durumunuz, mezuniyet ortalamanız, iş geçmişiniz ve mali durumunuz her mülakata konu olabilir. Bu İngilizce mülakat soruları ve cevapları söyle sıralanabilir:

 • What’s your major?
 • What’s your field of study?
 • What is your GPA?
 • What are your strengths and your weaknesses?
 •  Why do you want to work at this company?
 • Have you visited this destination before?
 • Why did you choose this university?
 • Where does your sponsor work?
 • Can you show your bank statement?
 • Have you booked your tickets?

Sizler için bazı İngilizce mülakat soru ve cevaplarını karışık olarak sıraladım. Siz de bu sorulardan hangisi ile karşılaşacağınızı seçiniz. Böylelikle İngilizce mülakatınız için ilk adımı atmış olacaksınız!

İngilizce Mülakat Sırasında Uymanız Gereken Dil Kuralları

İngilizce mülakat sırasında riayet etmeniz gereken dil kurallarından bahsedelim. Öncelikle, iş mülakatı, okul mülakatı ya da vize görüşmesi için bu kurallar genellenebilir. Önemli olan, girdiğiniz mülakat özelinde bu kuralları doğru şekillerde uygulayabilmeniz.

 • Zaman Çekimleri: İlk önce, uymanız gereken kural, zaman çekimleridir. Örneğin, işveren size şu anki işinizi soruyor olabilir. Bunu anlayabilmek için, zaman çekimine bakmalısınız. Fakat zaman çekimleri konusunu atlarsanız, şu anki iş ya da geçmiş iş ayırdını yapamazsınız. Bu iletişim kopukluğu, sizi başarısız bir mülakat sonucuna götürebilir. 
 • Formal-Informal Dil: Diğer bir kural ise, resmi ve gayriresmi konuşma dilidir. Mülakat sırasında mümkün olduğunca resmi dile sadık kalmalısınız. Örneğin "gonna, wanna" gibi kelimeler gayriresmidir. Bunları internet ortamında ya da arkadaşlarınızın yanında kullanmanızda bir problem yoktur. Fakat mülakat sırasında konuştuğunuz kişi sizin bir yakınınız olmadığı için bu tarz kelimeleri kullanmanız yakışık almaz. O yüzden, "gonna" demek yerine "going to"; "wanna" demek yerine "want to" demeniz lazım.
 • Sıklık Zarfları: Diğer bir kural ise, sıklık zarflarıdır. Mülakatınız sırasında sıklık zarflarını kullanmanız gereken durumların oluşması kaçınılmazdır. Örneğin iş rutininden planlarınıza kadar farklı konularda konuşacaksınız. Bu sırada "always, sometimes, rarely, frequently, often, seldom ve daha birçok sıklık zarfı yer alacaktır. Bunları karıştırma ihtimalinizden daha çok, açıklık konusunda sıkıntı yaşayacağınızı düşünüyorum. Çünkü her bir zarf, farklı bir sıklık derecesine sahip olabilir. Bunların kullanımı da alıcı tarafın durumu yanlış kavramasına neden olabilir. Örneğin, often ve usually her ne kadar benzer olsa da, bağlama göre durumu tam olarak yansıtmayabilir.

İngilizce mülakat konusunda size rehberlik etmesini umduğum bu yazıda farklı konulara ve soru-cevap içeriklerine yer verdim. Elbette mülakat süreçleri sürprizlere gebe. Siz de hayalleriniz bir mülakat kadar yakınsanız, başarıyı yakalayasınız diye Flalingo sizlerle! İngilizce mülakat soru ve cevapları ile baş etmek için gerekli eğitimi sizlere sağlamaktan mutluluk duyacağız. Tek tıkla sizi mülakatınıza hazırlayacak profesyonel eğitmenlerle buluşabilirsiniz. 


Other content that may interest you

English Speaking

İngilizce Konuşma (Speaking) Becerisi Nasıl Geliştirilir?

Read More
English Speaking

Flalingo ile Grup Dersi Nasıl Geçiyor?

Read More
English Speaking

İngilizce Konuşabilmek Neden Daha Zor ve Flalingo ile Nasıl Aşılır?

Read More