Flalingo
English Language Guidelines

Yeni Mezunlara Yönelik İngilizceyi Efektif Kullanma İpuçları

Flalingo 12.12.2023

10 kişiye sorduk; herkes İngilizcenin önemi konusunda hem fikir. Hayatın pek çok noktasında karşımıza çıkabilecek olan İngilizceyi öğrenmek, hayatımızı dönüştürebilir diyoruz hep. Peki, bu kadar kolay mı? Pratiğe dökülmeyen bilginin gücü epey bir azalıyor. Bu içeriğimiz yeni mezun, ya da mezuniyeti kaçınılmaz olan sizler için gelecek. İngilizcenin efektif kullanımına dair vereceğimiz ipuçlarla mezuniyet sonrasındaki hayatınızı yeniden şekillendirmek daha kolay olacak! İşte yeni mezunlara yönelik İngilizceyi efektif kullanma ipuçları!

Siz de hayatınızın en yakın dönüm noktası mezuniyete doğru hızla ilerliyorsanız, uğramanız gereken bir durak da Flalingo! Sizi dilediğiniz geleceğe hazırlayacak olan en doğru İngilizce eğitimi, profesyonel bir kadro tarafından sağlanıyor. Anadili İngilizce olan öğretmenlerimizle bire bir yapacağınız konuşma ağırlıklı dersler, tam da ihtiyacınız olan eğitimi sağlayacak. Öğrencilik yıllarınızı Flalingo ile taçlandırmak için tıklamanız yeterli!

İçindekiler:

 • 1. CV Hazırlama Rehberi
 • 2. Başvuru Yazıları Hazırlık İpuçları (Cover Letter, Motivation Letter)
 • 3. Sunum Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar
 • 4. Mülakat İpuçları
 • 5. Sonuç: Mezuniyet Sonrası Aydınlık Gelecek Flalingo'dan Geçiyor

1. CV Hazırlama Rehberi

Artık kimliğinizi değil, CV’nizi gösterme çağlarına geldiniz. Her üniversite hayatı sona yaklaştıkça, CV de şekil almaya başlıyor. CV, Curriculum Vitae kelimelerinin kısaltması olup, özgeçmiş anlamına geliyor. Latince “curriculum" ifadesi “çerçeve” anlamına gelirken, “vitae” kelimesi de “yaşam” anlamına geliyor. Yani her noktada sizden istenilen CV, tüm hayatınızı üst mercilerin gözleri önünde sergilediğiniz bir kağıt parçası. Bazı noktalarda “resume” olarak da isimlendirilen özgeçmişinizi doğru bir şekilde hazırlamak, geleceğinizde kilit bir öneme sahip olabilir. İster yüksek eğitiminize devam edin, ister iş hayatına atılın, bu CV her daim yanınızda olmalı. İşte güçlü bir CV için bir kaç öneri:

 • Zaman Çekimlerini Doğru Kullanmak: CV, hayatınızı ve etkinliklerinizi kronolojik olarak yansıttığınız bir belgedir. Bu belgeyi hazırlarken de, inceleyenlerin kafa karışıklığını engellemek için zaman çekimlerinin doğru kullanılması gerekiyor. Örneğin, eğer içinde bulunduğunuz bir proje faal değilse, şimdiki zaman çekimiyle bundan bahsetmeniz yanlış olacaktır. Bu hem karmaşıklıklara yol açabilir, hem de özgeçmişinizi okuyan biri için profesyonellik zıttı bir işaret de verebilir.
 • Yalın Bir Anlatım Benimsemek: CV hazırlarken doğru bir anlatım tekniği kullanmak da, bu belgeyi bir üst noktaya taşıyacaktır. Formal, yani resmi bir dille objektif ifadeler, yalnızca bilgilendirme amacı çerçevesinde kullanılmalıdır. Herhangi bir duyguya, abartıya ya da yakınlık kurma çabasına düşmeden, kendinizi en sade ve doğrudan bir şekilde anlatmaya özen göstermeniz yeterli olacaktır.
 • Zamir Kullanımından Kaçınmak: CV, her ne kadar sizin hayatınızın aynası görevinde olsa da, çok fazla “ben” dili kullanmaya gerek yok. Aynı zamanda diğer zamirleri de kullanmaktan kaçınmak, özgeçmişinizin daha objektif bir dille yazıldığının altını çizecek ve daha efektif hale getirecektir. Yani I, you, he, she demek yerine kısa bir şekilde aktivitelerden bahsetmeniz yeterli olacaktır.
 • Fiillerle Başlayın: Bu önerimi ilk başta anlamadıysanız merak etmeyin; İngilizceyi Flalingo çatısı altında özümsedikçe daha fazla şey ifade edecektir. İngilizce bir CV hazırlarken zamir kullanımını atarak, fiilleri doğrudan kullanabilirsiniz. Örneğin; “achieved, managed, prepared, studying” gibi fillerle doğru zaman çekimiyle başlayıp, geri kalan bilgilerle de satırları detaylandırabilirsiniz.

Başvuru Yazıları Hazırlık İpuçları (Cover Letter, Motivation Letter)

Mezuniyet sonrası yeni hayatınızı nerede devam ettireceksiniz? Akademi çatısı altında mı, yoksa iş hayatının kollarında mı? Ya da ikisini de mi hedefliyorsunuz? O zaman başvuru yazıları hakkında sizi bilgilendirmem lazım. Hedefiniz ne olursa olsun, yolunuz doğru yere, doğru bir başvurudan geçiyor. Doğru bir başvuru da, doğru belgelerin teslimiyle tamamlanıyor. Gelin şimdi bu belgelerden en önemli olanlarına bakalım.

Cover Letter

Cover letter, dilimizde “ön yazı” olarak ifade edilebiliyor. Genellikle iş hayatı ya da staj hazırlığı noktasında ihtiyaç duyabileceğiniz bu belge, süreç için kritik önem taşıyor. Cover letter, genelde bir sayfa uzunluğunda olup kendinizden kısaca bahsettiğiniz bir yazı. İlk önce okur, yani potansiyel işverenin selamlanması gerekiyor. Sonrasında giriş-gelişme-sonuç aşamalarıyla da kendinizi tanıtıp, başvuru gerekçelerinizi açıklamanız yeterli olacaktır. 

Genellikle eğitiminiz, başarılarınız, yetenekleriniz, deneyimleriniz ve motivasyonunuzdan bahsetmeniz gerekiyor. Bunları da yine olabildiğince objektif, ama kendinize güven içerisinde yazabilmeniz sizi başarıya götürebilir.

Motivation Letter

Dilimizde “niyet mektubu” şeklinde kullanılan motivation letter, mezuniyet sonrası eğitime devam etmek isteyenlerin ilgilendiği bir belge türüdür. Motivation letter, kurumun tercihine göre bir ya da iki sayfa uzunlukta olabiliyor. Adından da anlaşılacağı üzere, geçmişe yönelik olmaktan ziyade sizin gelecek hedeflerinizi ve motivasyonlarınızı anlattığınız bir yazı türüdür. 

Burada İngilizcenin doğru kullanımının yanı sıra özgün ifadeler de önem kazanıyor. Ama anlatım içten olduğu kadar da ağırbaşlı olmalı. Elbette resmi bir dille kaleme almanız gereken bu mektup, yine zaman çekimlerinin önem kazandığı bir yazı türü. Bunun yanı sıra gramer hataları ve yazım yanlışlarının da cezası maalesef ağır olabilir. Bu yüzden hem motivation letter, hem de cover letter yazarken tekrar tekrar okumanızı ve hatalarınızı düzeltmenizi öneriyoruz.

Sunum Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Yeni mezunlar hayata hızlı bir giriş yaparken, fırsatları değerlendirebilmeleri için farklı aşamalardan geçmek durumunda kalıyorlar. Bunlardan biri de sunum olarak karşımıza çıkabiliyor. Herhangi bir seminerde, iş başvuru ya da okul başvurusu aşamasında sunum yapmak durumunda kalabilirsiniz. Bugün, sunum bir zorluk olmaktan çıkıp bir fırsat şekline bürünecek.

 • Konuşma Pratikleri: Eğer yeterli bir konuşma pratiği geçmişiniz varsa, sunumlar çocuk oyuncağı haline geliyor. Sözlü anlatımla haşır-neşir olmanız gereken bu durumda akıcı bir İngilizce kullanmanız gerekiyor. Doğru hızda bir anlatım ve yerinde vurgularla sunumunuz ilgi çekici hale gelebilir. 

Bunun için de İngilizceyi öğrenirken konuşma dersleri almak şart. Flalingo’da dersler ezberci eğitim yerine doğru metodoloji ile ilerliyor. Öğrenciler İngilizceyi konuşarak öğrenirken, hedefleri olan seviyenin hakkını veriyor.

 • Gelecek Sorulara Hazırlık: Eğer bir sunum yapıyorsanız, dinleyicilere her zaman soruları olup olmadığını sormanız gerekiyor. Size yöneltilen soruları ağırbaşlılıkla karşılayıp, kibarca yanıt vermeniz lazım. Bunun için de doğru kalıpları kullanmanız kritik bir önem taşıyor.
 • Kendinize Güvenin: Sunum yaparken kendinize güvenmeniz, pek çok konunun üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır. Hem dinleyicinin ilgisini çekmek, hem de onları ikna etmek için kendinize güvenir bir hal ve tavra bürünmeniz gerekiyor. Ses tonunuz, göz temasınız ve duruşunuzla kendinizi güveninizi gösterirken, akıcı bir İngilizceyle alkışları garantileyin.

Mülakat İpuçları

Sunumla benzer bir içeriğe sahip olan mülakat da hem iş hem de eğitim konulu başvurularda sizi bulabilir. Sunumun bir kısmında monolog halinde olmanıza rağmen mülakatlar en az iki kişi ile gerçekleşiyor. Bazı durumlarda kendinizi tanıtmanız için size daha uzun bir süre tanınırken, bazı mülakatlar sizi teste tabi tutabiliyor. Yani her duruma hazırlıklı olmakta fayda var. Elbette başvurduğunuz kurumun sizden beklediği konularda donanımlı olmak önemlidir. Fakat bunu gösterebilecek bir İngilizce yeterliliği olmadığı müddetçe başarı şansınız azalacaktır Bunun önüne geçmek için İngilizceyi şimdiden öğrenmek gerekiyor.

Tek tıkla Flalingo ailesine katıl ve anadili İngilizce olan öğretmenlerle bolca konuş. Adeta bir mülakat simülasyonu olan bu dersler sayesinde, avucunuzdaki hedefleriniz hayal olmaktan kurtulacak. Siz de başarılı bir mezuniyet sonrasına atılacaksınız.

Sonuç: Mezuniyet Sonrası Aydınlık Gelecek Flalingo’dan Geçiyor

Sonuç: Mezuniyet sonrası aydınlık bir gelecek Flalingo’dan geçiyor. Bugün sizlerle doğru İngilizce kullanımının mezuniyet sonrasındaki öneminden bahsettik. Hedefiniz ister iş, ister akademi olsun, yola İngilizcesiz çıkmayın. Bu süreçte İngilizcenin işinize yarayacağı önemli dönüm noktalarından bahsettim. CV hazırlamak, başvuru yazıları yazmak, sunum yapmak ve mülakata katılmak gibi önemli dönemeçlerde işinize yarayacak bu bilgileri bir yere not edin. Bu ipuçlarına dönüp, yeniden baktığınız o gün, Flalingo size gerekli yardımı sağlamak için burada. 

Other content that may interest you

English Language Guidelines

En Sık Kullanılan Sosyal Medya ve İnternet Terimleri ve İngilizce Kökenleri

Read More
English Language Guidelines

İngilizcedeki “So” Kelimesinin 10 Farklı Kullanımı

Read More
English Language Guidelines

İngilizce Kendini Tanıtma: Gel, İngilizceyle Tanışalım!

Read More