Flalingo
Online English with Flalingo

Flalingo ile Yapay Zeka Teknolojisi Buluşuyor: FLAI

Flalingo 13.11.2023

Yapay zeka ile İngilizce öğrenme konusunda aslında ele almamız gereken çok konu var. Çünkü yapay zeka dediğimiz teknoloji çok geniş bir kapsamla geliyor. Her ne kadar yapay zeka ile dil öğreniminin mümkün olduğunu bilsek de, nasıl mümkün olduğu konusunda eksiklerimiz epey fazla. Pedagojik yöntemleri izleyebilecek bir yapay zeka aracı yaratarak, dil öğrenimi yeni baştan yazan Flalingo ise, sizin için tüm soruları yanıtladığı gibi, size İngilizceyi de daha verimli şekilde öğretiyor. Yapay zeka teknolojisinin dil eğitime doğru entegrasyonunun bir ürünü olan FLAI nedir, size ne kazandırır ve neden çok farklıdır; bunları inceleyelim.

1. Yapay Zeka İle Dil Öğrenimi

Yapay zeka, özünde bir bilgisayar dilidir. Tıpkı insanların birbiriyle konuşma dili aracılığıyla iletişime geçmesi gibi, yapay zeka da bu süreçlere katılır. Mantık ve matematiğin de bir tür dil olduğunu hepimiz biliriz. Fakat yapay zeka, insanlarla iletişime geçmek üzere tasarlanmıştır. Böylelikle ne anlattığımızı, ve ondan ne istediğimizi anlayabilir. 

Yapay zeka ve Flalingo'nun sırt sırta verdiği FLAI ile çok daha hızlı analizle doğru yönlendirme yapmak için yanınızdayız. Eğer Flalingo ailesine katılıp yeni üyemiz FLAI ile tanışmak isterseniz tıklamanız yeterli olacaktır. İngilizce öğrenmenin önündeki engellere taviz vermiyor, daima en iyisini amaçlıyoruz.

Öncelikle, yapay zekayı bir öğretmen gibi düşünebiliriz. Konuştuğumuz sürece kapsamlı bir analiz yaparken, bizle doğrudan bir iletişime geçebilir. Bu diyalog süreçlerini devam ettirirken  hem dil öğrenmenin temel taşı iletişim kurma, hem de sunulan içeriği dil kuralları bütününe göre inceleyip dönüt verme konusunda hızlı ve tutarlı bir öğretmen var. Ayrıca dil öğrenme üzerine özelleştirilen yapay zeka robotları ile farklı teknikler ile çeşitli konulara odaklanmak da mümkün. Özellikle dil konusunda hem okuma, hem yazma, dinleme ve konuşma konularında tamamen dil öğrenmek için dizayn edilmiş zengin içeriğe erişebiliyorsunuz.

2. Yapay Zeka İle İngilizce Öğrenmenin Avantajları 

Yapay zeka ile İngilizce öğrenmeni avantajlarını, bu teknolojinin sağladığı hız ve insan dilini taklit etmesine borçluyuz. Peki bu avantajlar tam olarak nelerdir? Gelin listeleyelim:

  • Yapay zeka, yanlışları yakalamada ustadır. Bu sayede yazma ve konuşma yeteneklerinizi, hatalarınızı gözeterek geliştirebilirsiniz.
  • Yapay zeka iyi bir konu anlatım aracıdır. Aklınızdaki soruları size anlaşılır ve açık şekilde sunacaktır. Aklınıza takılan bir soru olduğunda yapay zeka size tüm varolan bilgileri süzüp, en isabetlisini sunacaktır.
  • Yapay zeka iyi bir konuşma partneridir. İngilizce konuşma becerilerinize odaklanmak istediğiniz anda yapay zekadan yardım alabilirsiniz.

Bunlar, yapay zekanın en çiğ haliyle size sağlayacağı dil öğrenme avantajlarıdır. Daha doğru noktalara parmak basıp daha etkin bir öğretim sunan yapay zeka araçları da, buna odaklı şekilde eğitilmelidir. Şöyle düşünün; bazıları İngilizce bilse de, İngilizce öğretemez. Pek çok noktada yapay zeka İngilizce biliyor olmasına karşın, doğru araç üretilmediği müddetçe sadece egzersiz partneri olarak kısıtlı bir avantaj sunacaktır.

Günümüzde İngilizce öğrenmek daha da önemli bir hale gelmişken, doğru ellerde işlenmiş ve siz İngilizce öğrenesiniz diye özel olarak geliştirilmiş bir arkadaşla tanışmamız gerekyor. Bu arkadaşın ismi FLAI. Flalingo'nun sizlere sağladığı bir kolaylık olan yapay zeka ile oluşturulmuş bu sistemle de İngilizce öğrenimizi bir üst seviyeye taşıyacaksınız. FLAI neymiş, kimmiş, ne faydaları varmış birlikte görelim!

3. İngilizce Öğrenmek İçin Flalingo ve Yapay Zeka İşbirliği: FLAI

Flalingo online İngilizce platformundan blog içeriklerimizde pek çok kez bahsetmiştik. Hem ders materyalleri ile hem müşteri hizmetleri ile hem akıllı öğretmen algoritması ile öğrenciler Flalingo'yu çok seviyor. Lakin,  daha detaylı bahsetmemiz gereken bir konu var ki; o da "FLAI". Peki, nedir FLAI?

Kısaca, dil öğreniminde verimliliği arttıran bir geri bildirim robotu ve yeni nesil İngilizce öğretmenidir. Peki, FLAI İngilizce yapay zeka uygulaması bize neler sağlayabilir?

Genel Geri Bildirim

FLAI, sizlere bu bölümde ders özetini, öğrencinin çalışması gereken notları bırakır ve öğretmenlere de gerekli bilgilendirmeyi iletir. Bu notlar genel olarak geri bildirim sistemiyle çalışır: öğrencinin dikkat etmesi gereken noktalar, başarı ile tamamladığı adımlar, kaydedilen ilerleme gibi istatistikler ile karşılaşırsınız. Aynı zamanda bulunduğunuz seviye de ölçülerek kaydı tutulur. Kısacası, İngilizce eğitiminizin nabzını tutan genel geri bildirim panelinde gerekli özet bilgi görüntülenebilir.

Gramer (Dil Bilgisi)

FLAI, İngilizce dil bilginizi geliştirme konusunda her bir bölüm için özel bir panele sahiptir. Gramer öğrenmek de İngilizce eğitiminin önemli bir parçası olduğu için FLAI ile kaydı tutuluyor. Bu sistemle birlikte, ortaya çıkan gramer hataları ve bu hataların hangi konulardan kaynaklandığını gösteriyor. Örneğin, İngilizce'de "simple past tense" (basit geçmiş zaman) konusunda hatanız varsa bunu size gösterebilir ya da cümle yapısı ile ilgili yapılan bir yanlışta sizi uyarır. Bu açıdan tıpkı bir öğretmen gibi iletişim içinde kalarak hatalarınızdan ders çıkarıp İngilizcenizi geliştirmeye yardımcı olur.

Telaffuz

Telaffuz bölümünde de FLAI size hem kolaylık hem de iyi bir rehberlik sağlıyor. Sesinizi algılayan bu yapay zeka ile konuşma şansı yakalıyorsunuz. Özellikle pratik yaptıkça gelişen telaffuz konusunda sadece hocalardan yardım alınabiliyordu. Fakat FLAI ile konuşarak yere, zamana, ve kişilere karşı bağımsızlık kazanıyorsunuz. FLAI, ilk konuşmadan itibaren seviyenizi belirler. Konuştuğunuz kelimelerin sayısını, sıklığını ve hangi konular üzerine olduğunu kaydeder. Konuşma tarzınızı çözen FLAI, size özelleştirilmiş geri dönüşler sağlayarak eşsiz bir eğitim sağlar. Telaffuz konusundaki hataları ya da önerileri de doğrudan sizin konuşmanız üzerine vererek kısa yoldan çözüme ulaşmanızı hedefler.

Kelime Bilgisi

Kelime bilgisi de İngilizce'de oldukça geniş bir alan. Basitçe bakarsak, cümleler ve dil bu kelimelerden meydana geliyor. Koca koca sözlükler on binlerce kelime barındırıyor. Ya da Türkçedeki bir kelime yerine İngilizcede 5 farklı kelime olabiliyor. Bu önemli konuda, FLAI çok titiz bir analiz yapıyor. Kullandığınız kelime sayısının yanı sıra hızınızı da ölçer. Hatta kullandığınız kelimelerin seviyesini de ölçerek İngilizcedeki ilerlemenizi gözler önüne serer. Özellikle writing, yani yazma becerilerinizde direkt etkisini görebileceğiniz kelime bilgisi konusunda da bu tarz bir analiz devrim niteliğinde sayılabilir. 

Ödevler

Ders süresiniz sonrası eksik kalan ya da iyileştirilmesi gereken hususlar doğrultusunda FLAI size ödevler verir. Örneğin gramer konusunda eksiğiniz varsa zamanınızı doğru kullanıp bu konuya odaklanmanız gerektiğini söyleyerek, buna uyumlu bir içerik sağlar. Böylece ders dışında tekrar ya da pratiklerinizi en verimli şekilde yaparak İngilizce öğrenme hızınızı arttırırsınız. 

4. FLAI İle İngilizce Öğrenmek Neler Sağlar?

  • Kısa Sürede Verim: Flalingo'nun sunduğu FLAI İngilizce öğrenme yapay zeka uygulaması ile birlikte daha kısa sürede İngilizce öğrenebilirsiniz. Doğru konulara odaklanarak zaman kaybetmezken, FLAI ile verimli dersin tanımını yeniden yaparsınız.
  • Akıllı Notlar İle İlerleme: Öğrencinin İngilizce seviyesini tespit edebilen ve buna göre bir program hazırlayan FLAI, her öğrenciye özel notlar hazırlar. Böylece, bu yapay zeka desteğiyle öğrenciler daha ileri seviyelere geçmek için vakit kaybetmez. 
  • Yapay Zeka İle Konuşma Özelliği: Flalingo temelinde bulunan FLAI ile İngilizce konuşma becerinizi (speaking) birine ihtiyaç duymadan da geliştirebileceksiniz. Kapsamlı içeriği ve analizi sayesinde FLAI size İngilizce konuşma becerinizi geliştirebilmeniz için sizlere rehber olur. Böylece hem telaffuz konusunda geri dönüş alırsınız, hem de gerekli kelime ve kurallar bütününü konuşarak kalıcılaştırırsınız. İngilizce öğrenmenin temel taşı olan konuşma pratiğini her zaman yanınızda bulabilirsiniz.
  • Kişiye özel ders işleyişi: FLAI, her bir öğrencinin seviyesini tespit edip buna göre alıştırmalar ve ödevler yapmanızı bekler. Klasikleşmiş öğretmen alıştırmalarına kıyasla daha yenilikçi ve teknolojiye uygun şekilde örnekler ve ders işleyişi sunar. Yani, daha iyi olduğunuz konu üzerinde saatler harcamak yerine,  zorlandığınız kısma odaklanmanız için özel notlar ve ödevler bulabilirsiniz. 

5. FLAI İle İngilizce Öğrenmeye Hazırlan!

Flalingo deneyimi ve özeninin yapay zekayla güçlendiği bu eşsiz deneyime sen de layıksın! İngilizce öğrenmede devrim niteliğinde sayılabilecek FLAI ile İngilizce konuşmaya her zamankinden daha yakınsınız. Yukarıda belirttiğim özelliklere de bakmak isterseniz, buradan daha detaylı bir FLAI incelemesine göz atabilirsiniz. Eğer sizler de FLAI yapay zeka sayesinde İngilizce öğrenme yoluna girmek istiyorsanız Flalingo web sayfasına göz atmayı unutmayın! FLAI ile İngilizce öğrenmek her zamankinden daha hızlı, verimli ve eğlenceli olacak.

Other content that may interest you

Online English with Flalingo

İngilizce Eğitimde Flalingo ile Oxford Yayınları İş Birliği

Read More
Online English with Flalingo

Online İngilizce Öğrenirken Yapılan Hatalar ve Çözümleri

Read More
Online English with Flalingo

Flalingo ile Verimli Dersler

Read More