Flalingo
English Language Guidelines

İngilizcedeki “So” Kelimesinin 10 Farklı Kullanımı

Flalingo 02.12.2023

İngilizcede iki harfe sığmış, kendisi küçük anlamı çok olan “so” kelimesi ve kullanımlarına dair bugün kapsamlı bir inceleme yapacağız. İngilizce öğrenen herkesin az çok dikkatini çeken bu kelime pek çok farklı kullanım amacına sahip. Ayrıca hem formal, yani resmi; hem informal, yani gayriresmi içerikte de yer alabilir. Eğer bu kelimenin cümle içindeki görevini de merak ederseniz diye onu da sıralayalım.

İçeriğe geçmeden önce sana söylemek istediklerimiz var. İngilizce öğrenme sürecinin zor olduğu kadar eğlenceli de olacağını biliyor musun? Bu dönemde Flalingo ailesi olarak tüm öğrencilerimize en iyi hizmeti, sizi en memnun edecek şekilde sunmaya gayret ediyoruz. Öğretmenlerimizi, içeriğimizi ve fiyatlarımızı öğrenmek için tıklamanız yeterli.

So kelimesi cümlede temel olarak zarf, bağlaç, zamir, ünlem ve sıcak olarak kullanılabilir. Fakat “so” kelimesinin kullanımı bunlarla sınırlı değil. Mesela bu yazıda, 10 farklı kullanım şeklini inceleyip örnekleyeceğim. İngilizcede farklı kullanımları bulunan bu kelimeyi ve doğru kullanımlarını öğrenmek, size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Gelin şimdi “so” kelimesinin 10 farklı kullanımı detaylandırıp örnekleyelim.

1. Bağlaç Olan So

So kelimesinin en önemli kullanım şekli bağlaç olarak karşımıza çıkar. İki cümleyi birbirine bağlayarak, sırasıyla sebep ve sonuç ilişkisi kurmamıza yardımcı olur. Cümle ortasına gelerek tek bir cümle dahilinde sebep ve sonuç ilişkisi anlatabilir. Ayrıca, cümle başında da yer alarak, bir önceki cümlede sebep, yer aldığı cümlede sonuç anlamı katabilir. Örneklere bakalım:

 • I took my umbrella with me, so I didn't get wet.
 • They have graduated from good universities. So, they find jobs with high salaries.

So kelimesi bağlaç olarak çok yaygın bir kullanıma sahip Bu kolay olandı. Ancak başınızı döndürecek çok daha farklı kullanımlara geçmeden evvel bir duyurumuz var.

So kelimesini öğrenmek isteyenlere Flalingo sözü! Sadece bu yazıyı okuyarak İngilizcesini geliştirmek isteyenlere özel indirimler bir tık uzakta! İngilizce ertelemeye gelmez, ama en iyisi sen şimdi Flalingo'ya gel!

2. Amaç Belirten So

Sebep-sonuç ilişkisinden tanıdığımız so, yerine geldiğinde de amaç sonuç belirtebilir. Tek başına kullanıldığı gibi, so that kalıbı dahilinde de kullanmak mümkün. Örneklerle inceleyelim:

 • I took the fast train so I'd get home early.

Burada ikinci cümle amaç belirtirken, önüne gelen cümle de bu sonuca varmak için alınan eylemi anlatıyor.

 • So that you understand this, I'm making it as clear as possible.

Burada da başa gelerek, kendisine bitişik cümlenin asıl amaç, takip eden cümlenin de araç olarak kullanıldığı dikkat çekiyor.

3. So As Kullanımı İle Amaç-Sonuç Cümleleri

So, kendi başına anlam belirttiği gibi, so as kalıbı şeklinde de benzer bir yapıda da olabilir. Örneği inceleyelim:

 • I'm taking the small roads so as to avoid the traffic on the motorway.

4. Dahi Anlamında Kullanılan So

Bu kullanımda so karşımıza ek yapıda çıkıyor. Eyleme ya da kişiye bir ek yapmak istediğinizde so kullanılabilir. Bu kullanımda so, dahi anlamına gelebilir.

 • I once lived in Singapore, so did my fiancee.
 • He says he's got the answer, but so does everyone else.

5. Derece Bildiren So

So kelimesinin belki de en yaygın ve en kolay kullanımlarından biri olarak karşımıza çıkar. Kullanıldığı cümleye göre negatif ya da pozitif yönde bir derecelendirme yapılabilir. En iyisi örneklendirelim.

 • The computer is so old that it breaks down twice a week.

Bu cümlede “aşırı” anlamı katarak önüne geldiği sıfatın kötü bir yanını vurguluyor.

 • This ice cream is so delicious.

Bu cümlede de yine bir derece belirtse de, kötü bir etkiye sahip değil. Buradaki çokluk pozitif bir anlama geliyor.

6. Uygunluk Ya Da Onay Bildiren So

Doğrulama ya da teyit amaçlı kullanılan so, bu kullanımıyla cümlenin sonunda beliriyor. If you say so, quite so, ya da I think so gibi kalıplar şeklinde de kullanıldığı olabiliyor. Özellikle de diyalog sırasında kullanılıyor. Şimdi de diğer örneklere bakalım.

 • He was very angry, and he told me so.

Bu cümlede kişinin kızgın olduğunu, ve bunu da aynen aktararak durumu onayladığı anlamı bulunuyor. Bu onayı da uyuşmayı da so kelimesi ifade ediyor.

7. So And So

Bu kullanımda so and so, daha çok belli bir kişi ya da grubu işaret eder. Bu kullanımda isimleri anılmayan bu kişi ya da grubun çok sevilmediği anlamı da çıkarılabilir. Pejoratif, yani yergi ve negatif anlamlar taşıyan bir ifade olarak İngilizcede kullanıma sahip.

 • So and so said you were coming.

8. So-So

Gayriresmi bir kullanımı olan so-so öbeği, genelde derecelendirme yapılan şeyin ne iyi, ne kötü olduğunu ifade eder. Şöyle böyle, eh işte gibi şekillerde dilimizde de benzer kullanımları vardır.

 • I'm feeling so-so today.

9. Nida Olarak So

Bu kullanımda so tek başına anlam ifade edebilir. Şaşkınlık, rahatlık, rahatsızlık, gibi çeşitli duygular farklı tonlama ve içerikle karşımıza çıkabiliyor. Her nida gibi, sonuna ünlem işareti alabilir. İşte örnek:

 • So! That's the answer.

10. More So, Less So

Sıfat karşılaştırması bildiren kelimelerle de so karşımıza çıkabiliyor. İyisi mi bunu örneklerle açıklayalım.

 • The kitchen is very old-fashioned, the living room more so.

Bu cümlede mutfağın eskiliği ilk bölümde anlatılırken, more so kullanılı ile salonun daha eski olduğuna işaret edilmiş.

 • My old office was very dark; my new office less so.

Burada da benzer şekilde ilk cümlede derecelenen sıfatın, ikinci cümledeki durum için daha az bir seviyede olduğunu anlıyoruz.

Kapanış

İşte size 10 örnekle so kullanımı. İngilizcede tek bir kelime farklı farklı kombinasyonlarla pek çok değişik anlamda kullanılabilir. Bunların hepsini öğrenmek ve özümsemek ise iyi bir rehberlik istiyor. Bu konuda Flalingo, anadili İngilizce olan profesyonel öğretmenlerle en iyi hizmeti sunma sözü veriyor. Seni de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Other content that may interest you

English Language Guidelines

Yeni Mezunlara Yönelik İngilizceyi Efektif Kullanma İpuçları

Read More
English Language Guidelines

En Sık Kullanılan Sosyal Medya ve İnternet Terimleri ve İngilizce Kökenleri

Read More
English Language Guidelines

İngilizce Kendini Tanıtma: Gel, İngilizceyle Tanışalım!

Read More