Flalingo
English Speaking

İngilizce Konuşma (Speaking) Becerisi Nasıl Geliştirilir?

Flalingo 07.11.2023

İçindekiler:

1. İngilizce Konuşma (Speaking) Becerisinin Önemi

2. İngilizce Konuşma (Speaking) Becerisi Geliştirme Yolları

2.1. Dinleme Pratiği Yapmak

2.2. Kitap Okumak

2.3. Kelime Bilgisini Geliştirmek

2.4. Konuşma Pratiği Yapmak

2.5. Sunum Becerilerini Geliştirmek

2.6. Geribildirim Almak

2.7. Taklit Etmek

3. Online İngilizce Öğrenilebilir mi?

4. Flalingo İle İngilizce Konuşma Becerinizi Geliştirin!

1. İngilizce Konuşma (Speaking) Becerisinin Önemi

Bildiğimiz üzere, İngilizce konuşmak yani "speaking" becerimizi geliştirmek özellikle günümüzde çok daha önemli hale geldi. Bunun nedeni ise gün geçtikçe daha da globalleşiyoruz ve yurt dışına kadar açılabiliyoruz. Bunları gerçekleştirebilmek için de İngilizce bilmek elzemdir. Ama daha da önemli olanı ise İngilizce konuşmak. Çünkü öğrendiğimiz yabancı dili konuşmak hem bizi daha ileri seviyeye götürür hem de daha çok insana ve kaynağa ulaşmamızı sağlar. Aynı zamanda, kendimizi başka insanlara daha iyi ifade edebiliriz. Peki, İngilizce konuşmak için hangi yolları izlemeliyiz?

2. İngilizce Konuşma (Speaking) Becerisi Geliştirme Yolları

İngilizce konuşma yeteneğimizi geliştirmek elbette mümkündür. Ancak, önemli birden fazla adım bulunur. İşte, sizler için önermek istediğim adımlar:

2.1. Dinleme Pratiği Yapmak

İyi bir şekilde İngilizce konuşmanın temelinde aslında etkili dinleme becerileri bulunuyor. İyi bir dinleyici olmak, karşınızdaki insanı doğru anladığınızı ve ona doğru tepkiler verdiğinizi göstermek için çok önemli bir konudur. Bunların içinde yabancı video izlemek, şarkı dinlemek vb. eylemler olabilir. 

2.2. Kitap Okumak

İngilizce konuşma becerisini geliştiren bir diğer aktivite ise kitap okumaktır. Çünkü kitap okurken hem çeşitli kelimeleri hem sık kullanılan cümle yapıları ile karşılaşırız. Bu aktivite, kelime dağarcığınızı geliştirmenin yanı sıra İngilizce yazma ve konuşma konusunda size çok katkısı olacaktır.

2.3. Kelime Bilgisi Geliştirmek

Günlük hayatta çokça kullanılan kelimeleri öğrenerek İngilizce konuşma becerinizi geliştirebilirsiniz. Kelime oyunları oynamak da İngilizce kelime bilginizi daha da ileri seviyeye taşıyacaktır. 

2.4. Konuşma Pratiği Yapmak

En önemli adım tabii ki konuşmak! İngilizce konuşmadan İngilizce konuşma becerinizi geliştiremezsiniz. Bu nedenle, her ne kadar bu durumdan çekinseniz de, konfor alanınızdan çıkarak İngilizce konuşmaya çalışın. İster arkadaşınızla ister kendi kendinize ya da sanal arkadaşınızla konuşun. Örnek olarak, kendi kendine günlük hayattan ya da konuşmayı sevdiğin konular hakkında konuşup İngilizce konuşma becerinizi geliştirebilirsiniz.

2.5. Sunum Becerilerini Geliştirmek

Az önceki maddeye benzese de aslında bu maddede bahsetmek istediğim şu ki: özellikle biraz daha kalabalık ortamlarda, okul kulüplerinde, sosyal faaliyetlerde vb. yerlerde konuşmak için öne atılmalısınız. Bu, hem İngilizce konuşma konusunda size özgüven verecektir hem diğer çekinen insanlara ilham olursunuz hem de toplu yerlerde İngilizce konuşa konuşa İngilizce konuşma beceriniz daha da gelişir.

2.6. Geribildirim Almak

İngilizce konuşurken kendi kendine bu beceriyi geliştirmeye başlayabilirsin. Mesela, kendini İngilizce konuşurken ses kaydına al ve İngilizcesine güvendiğin birine danış. Bu, senin konuşma becerine epey faydası olacaktır.

2.7. Taklit Etmek

Taklit etmek, doğamızın kanunlarından biridir. Örneğin, ana dilimizi bilerek dünyaya gelmiyoruz. O dili çocukken etrafımızdaki insanları dinleyerek konuşmaya başlıyoruz. Bu yüzden, siz de mesela sevdiğiniz bir ünlünün ya da kişinin İngilizce konuşmasını taklit ederek İngilizce konuşma becerinizi geliştirebilirsiniz. 

3. Online İngilizce Öğrenilebilir mi?

Bu sorunun cevabı tabii ki evet! Son zamanlarda da anlayacağınız üzere artık teknoloji daha da gelişti ve gelişmeye de devam ediyor. Yani, artık İngilizce öğrenmek ya da konuşmak için kursa gitmenize gerek kalmıyor. " Bir online İngilizce kurs sayesinde nasıl kendimi geliştirebilirim? " diyorsanız size bir önerim var: Flalingo online İngilizce öğrenme platformu!

4. Flalingo İle İngilizce Konuşma (Speaking) Becerinizi Geliştirin!

Flalingo online İngilizce platformu ile İngilizce öğrenmek ve konuşmak artık çok daha kolay!

  •   Flalingo ile İngilizce konuşma becerinizi ana dili İngilizce olan öğretmenler ile ilerletebilirsiniz.   
  • Flalingo'nun yapay zeka destekli akıllı öğretmen uygulaması sayesinde kendinize uygun öğretmeni bularak İngilizce konuşma pratikleri yapabilir ve konuşma seviyenizi daha iyi bir seviyeye getirebilirsiniz.
  • Oxford Press ders materyalleri, hem kapsamlı hem eğlenceli hem de öğretici bir içeriğe sahip olduğu için kelime bilginizi de dil bilginizi de geliştirir. Böylece, kelime dağarcığınız daha da genişler ve cümle yapılarını kafanızda daha iyi oturtursunuz. Bunlar da tabii ki İngilizce konuşmanızı geliştiren eylemler olur. 
  • Kapsamlı ve esnek abonelik seçeneklere sahip olan Flalingo, öğrencilerine kolaylık sağlıyor. Bu sayede, birçok insan kendi bütçesine ve zamanına göre abonelik paketi satın alabilir. Flalingo abonelik fiyatlarını detaylı incelemek için tıklayın.

İngilizce konuşma becerisini geliştirmek artık daha kolay! Eğer siz de online İngilizce kurs olan Flalingo ile birlikte İngilizce konuşmak ve bunu daha iyi seviyeye getirmek isterseniz Flalingo sitesini detaylı şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Other content that may interest you

English Speaking

Konuşma Çekincelerinizi Giderecek Online İngilizce Önerileri

Read More
English Speaking

İngilizce Konuşabilmek Neden Daha Zor ve Flalingo ile Nasıl Aşılır?

Read More
English Speaking

Herkes İçin İngilizce Mülakat Başucu Kılavuzu

Read More